Jakość snu oraz jego ilość ma duży wpływ na nasze zdrowie psychiczne, oraz fizyczne. Niestety część osób zaniedbuje ten fakt, wybierając nocne życie, nawet jeśli wiedzą, że muszą wcześnie wstać. Według Centers for Disease Control and Prevention (CDC) dorośli potrzebują co najmniej 7 godzin snu każdej nocy.

Co powinieneś zrobić, jeśli danej nocy nie spałeś wystarczająco dużo? Duża filiżanka kawy lub szklaneczka energetyka? Niekoniecznie. Duża i mocna kawa nie zrekompensuje nieprzespanej nocy lub złej jakości snu. Mimo to ludzie myślą, że tak jest, i pierwsze co robią przy deficycie snu, to zrobienie sobie porannej kawy zaraz po przebudzeniu.

Dlaczego kawa nie jest optymalną opcją?

poranna kawa

Kawa może zaburzać rytm dobowy, który wyznacza naturalny cykl snu organizmu, i tym sposobem może zwiększyć poziom kortyzolu (hormonu stresu). Nie dość, że będzie on wyższy z powodu nieprzespanej nocy, to jeszcze od nadmiaru kawy, która będzie utrudniała uzyskanie dobrej jakości snu.

Kawa może nie zwiększyć wydajności mózgu podczas złożonych zadań

Naukowcy z Michigan State University wyjaśniają, dlaczego kawa nie może zrekompensować dobrego snu. Po poproszeniu 275 osób, aby nie spały całą noc, naukowcy dali uczestnikom zadanie, które wymagało ich pełnej uwagi. Następnie przydzielili im pracę polegającą na wykonaniu serii zadań w zadanej kolejności, bez pomijania i powtarzania żadnego z nich.

Co zaobserwowano? Okazuje się, że wydajność w obu przypadkach była niższa niż u osób wyspanych. Nic w tym dziwnego, ponieważ brak snu utrudnia wykonywanie niektórych czynności, m.in. takich, które wymagają skupienia lub myślenia. Dotyczy to także prowadzenia samochodu. Kofeina może pomóc w „lżejszej” pracy umysłowej, jednak nie sprawi cudów przy wykonywaniu trudniejszych zadań, wymagających dużej uwagi i czasu.

BRAIN FOCUS - POPRAWIA SPRAWNOŚĆ UMYSŁOWĄ 

Brak snu to jak picie alkoholu?

CDC porównuje, że po 18 godzinach bez snu Twoja wydajność jest jak posiadanie 0,05 promila alkoholu we krwi, a po 24 godzinach bez snu to jak posiadanie 0,10 promila. Osoby, które spały mniej niż 6 godzin poprzedniej nocy, również częściej zasypiają podczas jazdy. Brak snu wpływa nie tylko na prowadzenie pojazdu, ale także na wydajność pracy. Jest to szczególnie ważne, jeśli pracujesz z ciężkimi maszynami lub wykonujesz jakąkolwiek pracę, w której musisz myśleć w złożony sposób, aby zachować bezpieczeństwo.

Możesz myśleć, że wypicie kilku filiżanek kawy zrekompensuje utracone godziny snu i być może rzeczywiście nie zaśniesz, ale z pewnością nie będziesz w stanie wykonywać bezpiecznie swojej pracy. Jak już wcześniej wspomniano, pijąc kawę  celu zrekompensowania braków w nocnym wypoczynku, zaburzasz swoją zdolność do uzyskania dobrego jakościowo snu. Kofeina ma nie tylko działanie stymulujące, ale także zakłócające okołodobowe rytmy odpowiedzialne za regulację snu. Jeśli pijesz dużo kawy po ciężkiej nocy, utrudniasz nadrobienie tego snu.

Podsumowanie

Picie kawy to dość popularny sposób na szybki zastrzyk energii. Nie ma w tym nic złego, jeśli nie jest to próbą zastąpienia snu. Kawa może nas pobudzić, wesprzeć po ciężkiej nocy, ale nie jest dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę. Odpowiednia ilość dobrego jakościowo snu jest bardzo ważna i nic tego nie zrekompensuje, nawet litry mocnej kawy. Choć jej picie ma sporo zalet, to trzeba pamiętać, że przesadzając w jej stosowaniu, możemy narobić sobie szkód. Nasz organizm szybko się przyzwyczaja i zaczyna żądać coraz większych jej ilości. Co więcej, zaburzony zostaje nasz okołodobowy rytm snu. Kawa jest w porządku, jest zdrowa, ale w rozsądnych dawkach i w przypadku, gdy zapewniamy sobie odpowiednią ilość snu. Źródła:

https://www.sleepfoundation.org/nutrition/caffeine-and-sleep https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fpsyt.2017.00080/full

Komentarze (0)