W dzisiejszych czasach coraz więcej czasu spędzamy w przestrzeni cyfrowej. Choć technologia bardzo ułatwia nam życie, to wiele osób nie zdaje sobie sprawy z konsekwencji, jakie ze sobą niesie. Praca przed komputerem, wielogodzinne używanie telefonu, a nawet oglądanie telewizji sprawiają, że stale jesteśmy pod wpływem działania niebieskiego światła.

Czy z tego powodu coraz więcej osób cierpi na bóle głowy?

Istnieje wiele badań potwierdzających szkodliwe działanie niebieskiego światła, które może mieć szczególnie negatywny efekt dla osób podatnych na bóle głowy i migreny. Urządzenia elektroniczne mogą powodować cyfrowe zmęczenie oczu znane jako Dry Eye Symptom (DES). Jest to zbiór objawów powstałych poprzez wielogodzinne korzystanie z urządzeń cyfrowych.

Objawy DES obejmują:

  • bóle głowy
  • suchość i podrażnienie oczu
  • niewyraźne widzenie
  • bóle szyi i karku
  • wrażliwość na światło

Naukowcy zbadali również, że długości fal niebieskiego światła emitowanego przez ekrany elektroniczne prowadzą do dyskomfortu i rozprzestrzeniania się bólu wywołującego silniejsze bóle głowy i migreny. Niebieskie światło zwiększa wrażliwość na światło i może powodować światłowstręt, zawroty głowy i nudności.

Jak możemy zminimalizować negatywne skutki działania niebieskiego światła?

Pomimo kilku minusów, technologia jest naszym sprzymierzeńcem i nikt nie chce się od niej całkowicie uwolnić. Na szczęście istnieje kilka sposobów na zminimalizowanie szkodliwego wpływu niebieskiego światła:

  • pracując przy komputerze postaraj się raz na 20 minut odwrócić wzrok od ekranu
  • wykonuj ćwiczenia rozluźniające oczy i często mrugaj
  • wieczorami używaj „trybu nocnego” w swoim urządzeniu, pozwoli to odciążyć wzrok
  • nie używaj elektroniki na 2-3 godziny przed pójściem spać
  • nawadnianie organizmu pozwoli złagodzić suchość i podrażnienie oczu

Podsumowując

Jeśli pracujesz przy komputerze, staraj się nie korzystać z niego poza pracą, pamiętaj o robieniu przerw i o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Choć technologia i niebieskie światło niosą ze sobą pewne konsekwencje, to istnieją także pewne korzyści. Wykazano, że światło niebieskie może poprawić czujność, produktywność, a nawet pamięć!

Źródło: https://www.theraspecs.com/blog/how-blue-light-impacts-eyes-brain/

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)