Kwestia stosowania rozmaitych diet, suplementów oraz leków w trakcie ciąży budzi wiele pytań i nie powinno to dziwić. Złota zasada to konsultacja wątpliwości z lekarzem, a nie podejmowanie decyzji na podstawie treści stron internetowych. Niemniej ostatnio pojawiły się bardzo ciekawe badania dotyczące kofeiny.

Czy w ciąży można pić kawę?

Spożywanie kofeiny przez matkę w czasie ciąży, nawet w niewielkich ilościach (np. 50 mg lub pół filiżanki kawy dziennie), wiąże się z niższą masą urodzeniową i większą szansą na masę urodzeniową poniżej 2500 g. Potencjalny mechanizm jest niejasny, ale kofeina jest stymulantem nerwowym, który nie jest metabolizowany przez płód i gromadzi się w jego tkankach. Biorąc pod uwagę, że około 8 na 10 ciężarnych kobiet w Stanach Zjednoczonych spożywa kofeinę, ważne jest ustalenie czy ekspozycja na kofeinę w okresie ciąży ma długoterminowe konsekwencje dla wzrostu potomstwa.

Jessica L. Gleason i in. badali wspomnianą kwestię. Uwzględniono dane z badania ECHO-FGS z lat 2009-2013, a obserwacje kontynuowano w latach 2017-2019, gdy dziecko miało 4-8 lat. Dołączono również dane pochodzące z lat 1959-1965, dzieci były objęte nadzorem w latach 1960-1974.

Naukowcy ustalili, że spożycie kofeiny w czasie ciąży nawet w dawce mniejszej niż 200 mg dziennie (ilość sugerowana w obowiązujących wytycznych), wiązało się z niższym wzrostem dziecka, począwszy od wieku 4 lat i utrzymującym się do wieku 8 lat. Kliniczne implikacje tej różnicy wzrostu są niejasne i wymagają dalszych badań.

Referencje:

Jessica L. Gleason i in. Association of Maternal Caffeine Consumption During Pregnancy With Child Growth https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2797983

Komentarze (1)
M-ka

Ciekawe jak to się ma do wzrostu masy mięśniowej.

0