Bóle kręgosłupa są często spotykane u sportowców, ale również osób nieaktywnych fizycznie. Czy można im przeciwdziałać poprzez stosowanie leków przeciwbólowych?
Analiza naukowa - leki pod lupą
Zgodnie z analizą 98 randomizowanych badań klinicznych z udziałem 15134 osób dorosłych istnieje znaczna niepewność co do skuteczności i bezpieczeństwa leków przeciwbólowych w leczeniu niespecyficznego, krótkotrwałego bólu w dolnym odcinku grzbietu.
Naukowcy wzięli pod lupę 17 leków lub ich kombinacji, które znacznie zmniejszały ból uczestników w porównaniu z placebo. Okazało się, że niekoniecznie korzyści przewyższają ryzyko związane np. z tramadolem (niezmiernie popularny lek opioidowy, często spotykany w Polsce) czy baklofenem (lek spazmolityczny stosowany w leczeniu spastyczności).
Nawracające bóle dolnego odcinka pleców leki czy terapia manualna?
Interwencje, takie jak terapia manualna i leki przeciwbólowe, są często stosowane w drugim rzucie jako terapia bólu dolnego odcinku grzbietu. Ponieważ jednak wysokiej jakości badania potwierdzające ich przydatność są ograniczone: „Klinicystom i pacjentom zaleca się ostrożność przy stosowaniu leków przeciwbólowych w przypadku wystąpienia bólu dolnego odcinku grzbietu”, napisali naukowcy na łamach BMJ.
Jeśli chodzi o zabiegi manualne, to według naukowców (np. lekarza, chirurga-ortopedy Chrisa Raynor’a) są one również rodzajem leczenia objawowego, ale nie są w stanie rozwiązać problemu z nawracającymi bólami np. grzbietu.
Na zakończenie
Problem bólu kręgosłupa nie należy rozwiązywać doraźnymi metodami takimi jak „ustawianie” czy leczeniem objawowym (leki przeciwbólowe). Leki tego typu tylko maskują problem, który nie przestaje istnieć.
Referencje:
Emily Harris i in. Meta-analysis: Analgesics’ Value for Lower Back Pain Uncertain https://jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/2803724