Chociaż zioła tradycyjnej medycyny Wschodu z reguły kojarzą się z działaniem wzmacniającym organizm w walce ze stresem, czy nadmiernym obciążeniem wysiłkiem, to warto wiedzieć, że współczesna nauka znajduje jeszcze inne, zweryfikowane zastosowania dla przeróżnych kwiatów, korzeni, liści, czy owoców. 

  1. Charakterystyka żeń-szenia koreańskiego (panax ginseng)
  2. Nowotwór żołądka – przyczyny i skutki
  3. Żeń-szeń jako wsparcie terapii raka żołądka

Tak jest też w przypadku żeń-szenia, który najczęściej polecany jest przy przemęczeniu, a według nowych badań może też być środkiem wspierającym terapię ciężkich chorób.

Charakterystyka żeń-szenia koreańskiego (panax ginseng)

panax ginseng

Panax ginseng, nazywany też żeń-szeniem koreańskim, to roślina wschodnioazjatycka. Tradycyjnie stosowany był w medycynie wschodniej ze względu na właściwości adaptogenne, co oznacza, że pomaga organizmowi lepiej radzić sobie z ciężkimi warunkami. Obecnie często używany jest do poprawy samopoczucia, poziomu energii czy wytrzymałości, a także zdrowia psychicznego i funkcji seksualnych.

Bioaktywne związki żeń-szenia, ginsenozydy, wykazują potencjał w prewencji i wspomaganiu terapii chorób serca, menopauzy, cukrzycy oraz przydatne mogą być w redukcji stanów zapalnych, czy skutków ubocznych tych schorzeń. Wciąż jednak potrzebne są dalsze badania, aby lepiej zrozumieć wszystkie mechanizmy działania żeń-szenia i ginsenozydów. Stosunkowo nowym, interesującym kierunkiem badań jest wpływ na schorzenia nowotworowe żołądka.

Polecamy również: Diety wegetariańskie, a ryzyko raka. Czy wegetarianizm chroni przed rakiem?

Nowotwór żołądka – przyczyny i skutki

Rak żołądka to nowotwór złośliwy, którego czynniki ryzyka obejmują np. infekcję bakterią Helicobacter pylori, dietę bogatą w przetworzone jedzenie i ubogą w świeże owoce i warzywa, palenie tytoniu, starszy wiek, płeć męską, nadużywanie alkoholu, a także przewlekłe stany zapalne.

Nowotwór żołądka

Skutki raka żołądka mogą obejmować utratę apetytu i masy ciała, bóle brzucha, niestrawność, zgagę, nudności, wymioty czy uczucie pełności po spożyciu niewielkiej ilości jedzenia. Co więcej, w dłuższej perspektywie rak ten może wywołać anemię, a w zaawansowanym stadium rozprzestrzenienie się na inne organy.

Żeń-szeń jako wsparcie terapii raka żołądka

Naukowcy zaobserwowali, że u organizmów zwierzęcych połączenie żeń-szenia z chemioterapią w raku żołądka może być bardziej skuteczne, niż sama chemioterapia. W 2023 roku przeprowadzono meta-analizę i przegląd badań z udziałem ludzi, w których zastosowano taką łączoną terapię.

W przeanalizowanych badaniach sprawdzano głównie odpowiedź guza na dane leczenie, jednak w niektórych sprawdzano też zmiany jakości życia, proporcje limfocytów we krwi obwodowej czy niepożądane reakcje na leki i poziomy różnych biomarkerów związanych z chorobą. W 26 uwzględnionych badaniach wzięło udział 1960 uczestników. 

Sprawdź preparaty zawierające: Żeń-szeń

Pacjenci leczeni chemioterapią w połączeniu z preparatem zawierającym żeń-szeń mieli istotnie lepszą odpowiedź na terapię, niż osoby z samą chemioterapią, a ich organizmy w lepszy sposób radziły sobie z kontrolowaniem choroby. Ponadto grupa z terapią łączoną raportowała wyższą jakość życia, lepszą odpowiedź układu odpornościowego na leczenia, a także mniejszą ilość skutków ubocznych chemioterapii.

Źródła:

Hu, J., Cheng, M., Li, Y., Shi, B., He, S., Yao, Z., Jiang, J., Yu, H., He, Z., Zhao, Y., Zheng, H., Hua, B., & Liu, R. (2023). Ginseng-containing traditional medicine preparations in combination with fluoropyrimidine-based chemotherapy for advanced gastric cancer: A systematic review and meta-analysis. PloS one, 18(4), e0284398. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0284398

Komentarze (0)