Jeżeli chodzi o Twoje zdrowie, to żaden temat nie jest tematem tabu. O zaparciach mówimy niechętnie, a jest to dolegliwość, która dotyczy wielu osób. Braku wypróżniania przez dłuższy czas nie można ignorować, ponieważ może to doprowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.

Najczęstsze przyczyny zaparć

Nieodpowiednia dieta - zwykle chodzi tu o zbyt częste sięganie po żywność przetworzoną, która nie zawiera błonnika (lub zawiera go zbyt dużo). Mała ilość błonnika nie pobudzi jelit do pracy, a z kolei zbyt duża zapcha jelita i efekt będzie ten sam. Inną przyczyną dietetyczną zaparć są różnego rodzaju nietolerancje pokarmowe. Zaparcia to nie jedyny objaw nietolerancji pokarmowej. Często dochodzą biegunki, wysypki itp. Na zaparcia będą też cierpieć osoby, które się przejadają.

Brak ruchu - niska aktywność może wywołać zastój w jelitach. Gdy nie są one w żaden sposób pobudzane, wówczas się rozleniwiają i wchodzą w stan "uśpienia". Szczególnie narażone na to są osoby, które mają pracę siedzącą, a po pracy spędzają czas głównie przed telewizorem.

Różne jednostki chorobowe - pracę jelit spowalnia niedoczynność tarczycy, choroby na tle neurologicznym, wszelkie choroby związane z zaburzeniami pracy jelit, nowotwory, cukrzyca czy hemoroidy.

Stosowanie niektórych leków - niestety, ale prawda jest taka, że często leki leczą jedno, ale zaburzają coś innego. Wiele leków może zaburzać pracę układu pokarmowego.

Odwodnienie - brak odpowiedniej ilości wody to znaczne utwardzenie stolca i jego przepływ przez jelita.

Stres - czynnik ten wywołuję całą masę dolegliwości zdrowotnych i zaparcia są jedną z nich.

Zdawałoby się, że najprostszym rozwiązaniem jest przejście na leki przeczyszczające, ale nie polecamy tego rozwiązania (a przynajmniej nie na dłuższą metę), ponieważ ważniejsze jest tutaj, żeby się dowiedzieć, jaka jest przyczyna powstawania zaparć, a następnie spróbować ją wyleczyć.

Jeżeli masz do czynienia z przewlekłymi zaparciami, spróbuj porozmawiać ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. Może to być bowiem oznaka jakiegoś problemu zdrowotnego. Jeżeli natomiast cierpisz na zaparcia co jakiś czas, nieregularnie (ale jednak!), to jest to wystarczający powód, by zmienić nieco swój styl życia.

Szybkie sposoby walki z zaparciami

1. Zjedz kiwi

Jeżeli cierpisz na zaparcia, liczy się to, co jesz (lub to czego nie jesz). Żeby uniknąć zaparć, zaleca się niespożywanie przetworzonej żywności, która nie zawiera błonnika. Najlepiej wybierać przekąski nieprzetworzone, ponieważ pomoże to przeciwdziałać i leczyć zaparcia, a przy okazji nasyci nas na dłużej.

Kiwi jest doskonałym źródłem dodatkowego błonnika, stąd też znajduje się na tej liście. Zielone kiwi pozwala na zwiększenie częstotliwości wypróżniania, objętości stolca i jego miękkości, co ułatwia cały proces wydalania.

2. Rozważ stosowanie babki płesznik (psyllium)

Jest to roślina często wykorzystywana przy produkcji środków przeczyszczających opartych na bazie naturalnych składników. Przechodzi bezpośrednio przez nasz układ trawienny i zwiększa częstotliwość wypróżniania. Babkę płesznik można dostać w postaci tabletek lub proszku. Warto też pamiętać, że może ona blokować wchłanianie niektórych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, dlatego lepiej unikać przyjmowania jej bezpośrednio przed czy po posiłkach. Kiedy przyjmujesz babkę płesznik, pamiętaj, żeby pić dużo wody.

3. Pij dużo wody

Nawodnienie to bardzo ważna kwestia, jeśli chodzi o wypróżnianie. Gdy organizm nie otrzymuje wystarczającej ilości płynów, wówczas woda z okrężnicy jest wciągana z powrotem do krwiobiegu. Prowadzi to do twardych, wolno przemieszczających się stolców. Wypróbuj picie ciepłej wody z cytryną lub pyszną cytruliną, jeśli ograniczasz picie CZYSTEJ WODY, ze względu na brak smaku.

4. Napij się kawy

Picie kawy (podobno nawet bezkofeinowej) może pomóc w wypróżnianiu się. Staraj się jednak nie przesadzać, ponieważ kofeina jest dość moczopędna i może to spowodować odwodnienie. W każdym razie, kawa może Cię trochę "ruszyć", a przy okazji pobudzi w senny dzień. By nie ryzykować odwodnienia, pij jednocześnie więcej wody.

5. Stosuj probiotyki

Sprawdzają się one nie tylko w leczeniu zaparć, ale i w profilaktyce. Probiotyki to żywe kultury bakterii, które wpływają pozytywnie na pracę jelit. Znaleźć je można w dobrej jakości jogurtach, kefirach, maślankach, ale także kiszonkach. Dostępne są także w postaci suplementów.

6. Zwiększ spożycie błonnika (ale nie przesadzaj)

Błonnik pokarmowy pomaga złagodzić zaparcia, ale warto pamiętać, by nie było go za dużo. Odpowiednia ilość sprawia, że stolec jest bardziej miękki i łatwej się przemieszcza, łatwiej także się wypróżnić. Spróbuj włączyć do swojej diety takie produkty, jak owoce, warzywa, produkty pełnoziarniste.

błonnik

7. Naucz się głęboko oddychać i spróbuj masażu

Możliwe, że ten punkt wydaje się dziwny, ale ćwiczenia oddechowe i masaże mogą pomóc zwalczyć zaparcia. To relaksacyjne techniki, a zdarza się, że jedną z przyczyn zaparć są różnego rodzaju napięcia mięśniowe. Oczywiście nadal musisz uwzględnić zmiany w diecie, ale spróbuj wykonać kilka ćwiczeń oddechowych każdego dnia, porozciągaj się lub wybierz na masaż, a z pewnością odczujesz ulgę.

8. Więcej się ruszaj

Siedzenie w miejscu dla nikogo nie jest dobre, a już szczególnie dla jelit. Staraj się więcej chodzić, biegać, kup karnet na siłownię i zacznij regularnie trenować. Zdziwisz się, jak szybko zobaczysz efekty w kontekście wypróżniania. Już 60 minut ćwiczeń trzy razy w tygodniu może znacznie poprawić pracę jelit. Pamiętaj jednak, że w dalszym ciągu dieta ma znaczenie.

Podsumowanie

Zaparcia nie są niczym przyjemnym, więc warto działać prewencyjnie - zawczasu zadbać o dietę, produkty bogate w błonnik, żywe kultury bakterii, odpowiednią ilość wody i ruch. Jeśli jednak dolegliwość już Cię dopadła, to przyjrzyj się, jak żyłeś do tej pory i co możesz poprawić. Jeżeli z kolei dobrze się odżywiasz, dbasz o ruch, to warto skonsultować się z lekarzem.

Komentarze (1)
anubis84

Zbyt duża ilosć błonnika również moze prowadzić do zaparć, tu trzeba uważać.

0