Według nowych badań, aktywność fizyczna we wczesnym dzieciństwie może mieć wpływ na zdrowie układu sercowo-naczyniowego w późniejszym okresie życia.

Naukowcy obserwowali poziom aktywności setek przedszkolaków na przestrzeni lat. Odkryli, że aktywność fizyczna u dzieci w wieku od 3 do 5 lat jest korzystna dla zdrowia naczyń krwionośnych, sprawności sercowo-naczyniowej i jest kluczem do zapobiegania wczesnym wskaźnikom ryzyka prowadzącym do chorób serca u dorosłych.

Badanie analizujące aktywność fizyczną przedszkolaków i jej skutki zdrowotne, jest pierwszym, które pokazuje korzyści płynące z aktywności fizycznej w tak młodym wieku, na późniejsze zdrowie naczyń krwionośnych.

Wiele osób uważa, że choroby układu krążenia pojawiają się u osób starszych. Tymczasem tętnice zaczynają sztywnieć, gdy jesteśmy bardzo młodzi. Ważne jest wczesne rozpoczęcie wszelkich działań zapobiegawczych. Musimy dopilnować, aby małe dzieci miały więcej możliwości do podejmowania aktywności fizycznej, aby utrzymać serca i naczynia krwionośne tak zdrowe, jak to możliwe.

ćwicznenia przedszkolak

W badaniu wzięło udział ponad 400 dzieci w wieku od trzech do pięciu lat. W ciągu trzech lat naukowcy zmierzyli i przeanalizowali kluczowe markery zdrowia serca, w tym sprawność układu krążenia, sztywność tętnic i ciśnienie krwi.

Naukowcy oszacowali sprawność układu sercowo-naczyniowego, mierząc, jak długo dzieci mogą kontynuować test wysiłkowy na bieżni i jak szybko ich tętno powróciło do normy po zakończeniu wysiłku. Śledzono również aktywność dzieci każdego dnia, każąc im nosić krokomierz, umożliwiając naukowcom określanie ilości i intensywności ich aktywności każdego dnia.

Tętnice sztywnieją wraz z upływem czasu, naukowcy odkryli, że proces ten jest wolniejszy u małych dzieci, które były bardziej aktywne. Dzieci te wykazywały również większą wytrzymałość na bieżni, co sugeruje, że miały wyższą sprawność sercowo-naczyniową, a tętno po wysiłku spadło szybciej.

Całkowita aktywność fizyczna miała korzystny wpływ na zdrowie układu krążenia. Okazało się jednak, że aktywność fizyczna o większej intensywności była bardziej korzystna. Dzieci czerpią najwięcej korzyści z energicznej aktywności, chociażby takiej, jak bieganie w czasie gry w piłkę nożną. Im tego typu aktywności wykonują więcej, tym lepiej. Badanie sugeruje również, że cała dzienna aktywność fizyczna nie musi się odbywać na raz. Dzieci powinny być aktywne przez cały dzień. Wyniki były podobne wśród chłopców i dziewcząt, którzy uczestniczyli w badaniu, chociaż naukowcy odkryli, że aktywność fizyczna ma pozytywny wpływ na ciśnienie krwi tylko u dziewcząt.

Podsumowując

Wiemy, że aktywność fizyczna ma kluczowe znaczenie dla zdrowia układu sercowo-naczyniowego. Wyniki przedstawionego badania wskazują na to, że warto zadbać o aktywność fizyczną już od najmłodszych lat. Im więcej ruchu ( zwłaszcza tego o wysokiej intensywności), tym zdrowsze będzie ich serce i układ krwionośny w dorosłym życiu.

Źródło https://www.sciencedaily.com/releases/2019/06/190611081914.htm

Komentarze (3)
kraska22

W-F w szkołach powinien być przymusowy, u córki w szkole połowa koleżanek ma zwolnienia z niego. Potem się dziwić że są z tego problemy.

0
anubis84

Za moich czasów też ten trend się pojawiał, ponad połowa koleżanek miał zwolnienie lekarskie.

0
anulka18

Święte słowa, od najmłodszych lat już powinna być wpajana kultura fizyczna poprzez różne gry i zabawy, potem dziecko na zajęcia sportowe gdzieś zapisać.

0