W fizjoterapii istnieje pojęcie „uwięzionego nerwu”, dotyczy ono sytuacji, w której nerw jest mocno ograniczony w swojej pracy. Pojawia się wówczas pewien problem natury strukturalnej jak np. błędy przesyłu impulsu nerwowego. Sytuacja ta dotyczy zazwyczaj nerwów, które przebiegają w strukturach ciasnych, mocno rozbudowanych, gdzie zaczyna brakować im miejsca dla tzw. ruchu ślizgowego. Uciski nerwowe są bardzo dobrze znane osobom trenującym na siłowni. Zbyt mocno napięte struktury mięśniowe mogą dawać nieprzyjemne doświadczenie, które może być bardzo bolesne i może utrudniać normalne funkcjonowanie.

Czym jest ucisk na nerwy i jak sobie z nim radzić?

Jak funkcjonuje układ nerwowy?

Układ nerwowy człowieka możemy porównać do układu elektrycznego skomplikowanej maszyny. Impulsy elektryczne poprzez unerwienie przenoszą informacje z mózgu do dystalnych części naszego ciała. W ten sposób zarządzamy pracą całego organizmu. Podobnie jest w maszynie, gdzie sterownik komputera będzie kontrolował poszczególne podzespoły urządzenia tak, aby praca przebiegała efektywnie.

Jeżeli istnieją pewne zaburzenia przesyłu impulsów nerwowych, dochodzi wówczas również do zaburzenia pracy poszczególnych podzespołów i nasz organizm pracuje nieoptymalnie. Istnieją jednak pewne początkowe symptomy, które będą wskazywały na to, że coś złego dzieje się z nerwami. Są to różnego rodzaju odrętwienia kończyn, cierpnięcia czy też uczucia parestezji. Jeżeli tego typu dolegliwości będziemy bagatelizować, w konsekwencji będzie pojawiał się przewlekły ból i osłabienie mięśniowe. W zaawansowanych przypadkach dochodzić będzie do atrofii mięśniowej, ze względu na słabe pobudzenie napięcia mięśni.

Czym jest ucisk nerwowy?

zespół cieśni nadgarstka

Ucisk na nerwy to nic innego jak stan, w którym dochodzi do uszkodzenia lub zablokowania nerwu. Może on powstać wskutek urazu, przeciążenia mięśni lub ucisku na nerw. Ucisk może być także spowodowany chorobami takimi jak cukrzyca lub nowotwory. Objawy ucisku na nerwy mogą obejmować mrowienie, sztywność, ból oraz osłabienie mięśni. Najbardziej znanym przykładem klasycznego ucisku na nerw jest zespół cieśni nadgarstka.

Przyczyny ucisku na nerwy

Ucisk na nerwy może być spowodowany przez wiele różnych czynników. Najczęstszymi przyczynami są:

  • choroby, np. neurologiczne lub skoliozy
  • urazy, kontuzje treningowe, ucisk krążka międzykręgowego, przepukliny
  • nadmierna aktywność fizyczna, wzmożone napięcie mięśniowe, powtarzające się mikrourazy treningowe
  • wady postawy ciała, nieprawidłowe ustawienie fotela w pracy, spanie na kiepskim materacu
  • noszenie ciężkich przedmiotów, bagażu, torby, plecaka w sposób nieprawidłowy
  • nadwaga
  • stres

Objawy ucisku na nerwy

Ucisk na nerwy może powodować wiele objawów, takich jak: ból, drętwienie, mrowienie, osłabienie mięśni, problemy z koordynacją i utrata równowagi. Jeśli objawy są nasilone, mogą one uniemożliwić normalne funkcjonowanie. W przypadku braku leczenia ucisku zazwyczaj dochodzi do rozwoju stanu zapalnego, co pogłębia problemy z nerwami, stawami i układem szkieletowym.

Jak leczyć ucisk nerwowy?

Aby złagodzić ucisk, należy stosować się do poniższych wskazówek:

  • unikać długotrwałego siedzenia lub stania w jednej pozycji, wykonywać przerwy w pracy co 30-40 minut
  • rozciągać się regularnie, wykonywać rozluźnienie mięśni po treningu
  • unikać ciężkiego treningu siłowego lub innych aktywności, które mogą powodować przeciążenie mięśni, przynajmniej w okresie występowania problemu
  • jeśli to możliwe, zmniejszyć swoją aktywność fizyczną na czas leczenia, lekkie treningi cardio będą sprzyjać rekonwalescencji
  • stosować okłady z lodu, aby zmniejszyć ból i obrzęk
  • wykorzystać suplementy, leki przeciwbólowe i przeciwzapalne
  • skorzystać z masażu i suchego igłowania, jako form łagodzących napięcie mięśniowe
  • wdrożyć ćwiczenia rehabilitacyjne mające na celu poprawę mobilizacji stawów, mięśni i nerwów.

O czym należy pamiętać?

  • Ucisk na nerw polega na ograniczeniu przesyłu impulsu nerwowego.
  • Zazwyczaj występuje w miejscu mocno napiętych struktur mięśniowych, które ograniczają pracę nerwów.
  • Unikanie spędzania czasu w jednej pozycji, jak i regularny stretching stanowią podstawę zapobiegania uciskom nerwowym.
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)