Termin medyczny określający suchość w jamie ustnej to „kserostomia“. Kserostomia jest dość niewygodnym stanem, który może wpływać na zmysł smaku i zwiększać ryzyko wystąpienia ubytków w zębach. Nikt nie lubi uczucia suchości w ustach i na ustach. Nawyk przełykania śliny staje się wówczas problemem i pogarsza się nasze samopoczucie.

Zdarza się, że niektóre osoby odczuwają suchość w ustach głównie w nocy. Może to wynikać z naturalnych różnic w ilości wydzielanej śliny przez organizm, ale zdarza się, że przyczyną są niektóre schorzenia. W każdym razie, jeśli suchość w ustach jest Twoim nocnym problemem, to z pewnością cierpi na tym jakość Twojego snu.

Poznajmy przyczyny występowania suchości w ustach w nocy i jak sobie można z tym problemem radzić.

Zmiany w wytwarzaniu śliny w zależności od pory dnia

Gruczoły ślinowe nie pracują przez cały dzień tak samo. W nocy wytwarzają zazwyczaj mniej śliny. Już nawet wieczorem możesz zauważyć, że usta są trochę bardziej suche.

Jak sobie z tym poradzić? Można zgłosić się do lekarza czy apteki po specjalny płyn do płukania jamy ustnej, który może zmniejszyć uczucie suchości. Warto jednak w pierwszej kolejności zastanowić się, czy pijemy odpowiednie ilości wody w ciągu dnia. Dobrym sposobem będzie także postawienie butelki z wodą przy łóżku. Jeśli w nocy obudzisz się z poczuciem suchości w ustach, woda będzie jak znalazł. Z pewnością przyniesie ulgę.

suchość w gardle

Odwodnienie

Odwodnienie może wynikać z różnych przyczyn: nieodpowiednia ilość przyjmowanych płynów, wysoka temperatura powietrza, wiek czy przyjmowanie niektórych leków.

Warto regularnie uzupełniać płyny, pić około 2 litrów dziennie lub odpowiednio więcej, jeśli uprawiasz sport lub przebywasz w środowisku o wysokiej temperaturze powietrza. Przeanalizuj  wraz z lekarzem, leki które przyjmujesz. W tej kwestii z pewnością lekarz pomoże ustalić przyczynę i podjąć pewne środki.

Jakie leki szczególnie mogą zwiększyć suchość w ustach? Departament Zdrowia i Opieki Społecznej Stanów Zjednoczonych stwierdza, że ponad 400 leków może zmniejszyć zdolność organizmu do wytwarzania śliny. Ludzie, którzy przyjmują leki w nocy, mogą zauważyć nasilenie objawów suchości w jamie ustnej o tej porze.

Leki, które mogą powodować suchość w jamie ustnej to:

 • leki obniżające ciśnienie krwi
 • leki przeciwhistaminowe
 • leki przeciwdepresyjne
 • leki moczopędne
 • niektóre leki stosowane w celu opanowania choroby Parkinsona
 • chemoterapia
 • radioterapia

Oprócz zmiany leku lub jego dawki, lekarz może także zalecić:

 • przyjmowanie leków z dużą ilością wody
 • popijanie wody w nocy
 • żucie gumy w celu pobudzenia produkcji śliny
 • korzystanie z nawilżacza powietrza w domu

Oddychanie przez usta

Niektóre osoby budzą się w nocy i zauważają, że mają wyjątkowo suche usta. Może to być znak, że oddychali przez usta. Z czego wynika takie zachowanie? Może to być zwężenie lub zablokowanie kanałów nosowych, infekcja dróg oddechowych lub przeziębienie, alergie, a nawet bezdech senny.

Leczenie oddychania przez usta zależy od przyczyny, ale większość z nich wymaga konsultacji z lekarzem.

Zespół Sjogrena

Zespół Sjogrena to zaburzenie autoimmunologiczne, w którym organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnym białkom i atakuje gruczoły łzowe i gruczoły wytwarzające ślinę. W rezultacie osoba z zespołem Sjogrena zwykle odczuwa suchość w ustach. Ten objaw może się nasilić w nocy, kiedy gruczoły ślinowe naturalnie wytwarzają mniej śliny.

Osoby z zespołem Sjogrena mogą doświadczać następujących objawów w wyniku suchości w ustach:

 • trudności w połykaniu jedzenia bez napoju
 • ból w jamie ustnej
 • problemy z mową w nocy

Mogą również odczuwać suchość w oczach, nosie, gardle lub pochwie. Lekarze mogą przepisać leki zmniejszające suchość w jamie ustnej i „zachęcające“ do wytwarzania śliny.

Lekarz zachęci również osoby z zespołem Sjogrena do częstego picia wody i żucia gumy bez cukru, aby stymulować produkcję śliny.

Domowe sposoby na suchość w ustach

Bez względu na przyczynę suchości w ustach w nocy, można zastosować następujące domowe środki zaradcze:

 • unikanie picia w nocy napojów zawierających kofeinę
 • unikanie palenia papierosów i używania innych wyrobów tytoniowych
 • żucie bezcukrowego cukierka, pastylek do ssania czy gum do życia, które stymulują wydzielanie śliny
 • częste popijanie wody przez cały dzień

Bardzo ważne jest też dbanie o higienę jamy ustnej. Osoby borykające się z suchością w jamie ustnej są bardziej narażone na ubytki w zębach. Aby zmniejszyć to ryzyko, należy myć zęby minimum dwa razy dziennie, korzystać z nici dentystycznych i regularnie sprawdzać stan swojego uzębienia u stomatologa.

Kiedy trzeba iść do lekarza?

Suchość w jamie ustnej w nocy może być niewygodną przypadłością, ale może też stanowić problem przeznaczony dla lekarza.

Należy się do niego zgłosić gdy:

 • suchość w ustach pogarsza jakość Twojego snu
 • suchość w ustach powoduje ból i dyskomfort
 • pojawiły się nowe ubytki w zębach pomimo utrzymywania higieny

Podsumowanie

Suchość w jamie ustnej w nocy może wystąpić w wyniku normalnego, nocnego zmniejszenia wydzielania śliny. Jednak może być również objawem choroby, dlatego nie powinniśmy lekceważyć tego objawu.

Jeżeli obserwujesz u siebie ten stan i jest on związany z bólem, dyskomfortem i kiepskim samopoczuciem z powodu niewyspania, to warto to skonsultować z lekarzem. Przeanalizuj też, czy pijesz dużo wody w ciągu dnia, czy nie stosujesz leków, które mogą zwiększać suchość. Być może wyeliminowanie jednego czynnika przyniesie poprawę.

Przed snem postaw przy łóżku wodę do picia. Jeśli masz, to ustaw w sypialni nawilżacz (możesz także położyć mokry ręcznik na ciepłym kaloryferze), a jeśli Twoje usta są spierzchnięte, to także jakiś balsam do ust. Nawet drobne rzeczy mogą przynieść ulgę.

Komentarze (0)