Co jest dla nas lepsze: leniwy, siedząco-leżący dzień z jednym treningiem, czy cały dzień na wysokich obrotach, ale bez treningu? Odpowiedź nie będzie jednoznaczna, ponieważ można ją rozpatrywać na różne sposoby. Przyjrzyjmy się temu.

Odchudzanie

Dobrze wiesz, że aby schudnąć, potrzebujesz ujemnego bilansu energetycznego. Oznacza to, że spalasz więcej, niż zjadasz. Dobrze wyliczone zapotrzebowanie kaloryczne to podstawa, ale często też wpadamy w jedną poważną pułapkę. Wiele osób myśli, że posiadanie planu treningowego rozwiązuje problem. Owszem, trening spala kalorie, do tego wzmacnia Twoje ciało, ale co z tego, jeśli przez całą resztę siedzisz za biurkiem albo leżysz na kanapie?

Twoje ciało nie spala kalorii tylko podczas treningu, ale przez cały dzień. Im więcej spontanicznej aktywności, tym większe zużycie energii. Może się okazać, że więcej energii spali osoba, której wszędzie pełno, która cały dzień chodzi pieszo i ciągle coś robi, niż ta, która pójdzie na godzinę na trening, a resztę czasu spędzi w bezruchu. 

Czy w takim razie lepiej odrzucić treningi i skupić się na zwyczajnym, codziennym ruchu? Niekoniecznie. Najlepiej połączyć jedno z drugim. Trening sam w sobie ma wiele zalet. Wzmacnia Twoje mięśnie, kształtuje sylwetkę, poprawia jakość ciała. Dlatego staraj się poza trenowaniem zadbać także o więcej ruchu w ciągu dnia. Idź piechotą do pracy lub na zakupy, wejdź po schodach, zamiast jechać windą itp. Z pewnością zwiększysz zużycie energii i łatwiej osiągniesz swoje cele.

Samopoczucie

Treningi słyną nie tylko z kształtowania naszej sylwetki, ale również z wydzielania się tzw. hormonów szczęścia - endorfin. Po treningu wychodzimy zwykle zadowoleni, pełni energii. Jednak trening to zwykle godzina lub dwie z całego dnia. A jak się czujesz po kilku godzinach siedzenia na kanapie z pilotem w ręku? Z pewnością odczuwasz jeszcze większe rozleniwienie, ciężko się zabrać do domowych obowiązków. Zamiast gotowania obiadu z lenistwa wybierasz to, co można szybko i bez wysiłku skonsumować.

Zwróć uwagę, że wiele osób mówi, że im więcej mają aktywności w ciągu dnia, tym bardziej są zorganizowani. Coś w tym jest. Kiedy latasz tu i tam, zwykle ciągle jesteś na wysokich obrotach, masz większą motywację do działania i dbania o siebie. W tym przypadku, jeśli nie brać pod uwagę celów jedynie sylwetkowych, lepszą opcją jest cały dzień w ruchu bez treningu niż lenistwo połączone z treningiem.

Co zrobić?

Jeśli jesteś osobą chcącą dbać o zdrowie i sylwetkę, wówczas żadna z tych opcji nie da Ci gwarancji osiągnięcia celu. Jeden trening przy całym dniu leniuchowania to za mało, jeśli chcesz schudnąć. Z kolei brak treningów sprawi, że co najwyżej schudniesz, ale Twoje ciało nie nabędzie ładnych kształtów i jędrności. Cały proces będzie też trwał dłużej.

Najlepszym rozwiązaniem są regularne treningi i jak najwięcej spontanicznej aktywności fizycznej. Częściej zatem używaj swoich nóg zamiast kół samochodu czy komunikacji miejskiej. Wybieraj schody zamiast windy. Uwzględnij spacer w ciągu dnia lub inną dodatkową aktywność, którą lubisz.

Komentarze (6)
Bull

Niestety jestem w jednej z grup ( od tego roku ) Dlatego zamówiłem i czekam na rower spinningowy. Co 2h przerwa w pracy i 10 min szybkiej jazdy planuje lub 15 min po każdym posiłku.

0
kerrw

No dobrze, ale jednak nie uwzględniono takiej sytuacji. Praca w gastronomii - 12 h bez przerwy na nogach, ciągle ruch. Czy powinno się jeszcze forsować ciało treningiem, kiedy ciało po całym dniu jest zmęczone albo obolałe i nie ma się czasu wolnego kiedy indziej, żeby pójść na bieganie, rower, przechadzkę czy zrobić ćwiczenia na brzuch (albo trening siłowy)?

0
Bull

Idealne rozwiązanie dla kolegi: https://www.sfd.pl/art/Trening/Trening_FBW_i_PUSH_PULL_dla_zapracowanych-a4434.html 

0
basmann

Domyślam się że jesteś styrany pracą, ale trening to inna forma wysiłku fizycznego, sądzę że ważny aspekt to ten psychologiczny i pewna forma relaksu, ja bym znalazł chwilę na np. bieganie, rower stacjonarny?

0
BSR

U mnie trening codziennie plus 3-4h spacerów z psem więcej aktywności już mi na szczęście nie trzeba i eat i neat :D

0