Po preparaty T3, T3+T4 często sięgają kulturyści. Powszechnie uważa się, iż hormony tarczycy są niegroźne, a ich podawanie jest łagodne dla ustroju. Mogę to skomentować następująco: nie ma bezpiecznych hormonów, a reakcje, jakie mogą wywołać, u każdego są inne.

  1. Czy to bezpieczne?
  2. Co reguluje tarczyca?
  3. Wpływ przyjmowania T4 na wydatek energetyczny
  4. Czy branie T4 jest sensowne?

Czy to bezpieczne?

Znane są liczne przypadki śmierci po metanabolu i to po niewielkich dawkach, a przecież brały go setki tysięcy ludzi. Ciągle zdarzają się niefortunne przypadki śmierci związane z używaniem leków, a nadużywanie opioidów zabija w USA dziesiątki tysięcy ludzi rocznie.

Wysowski DK zebrał dane dotyczące śmierci spowodowanych lekami na receptę i okazało się, że w 1999 r. zabiły one w USA 46 523 osoby, a w 2003 r. już 72 080 osób (55% wzrost). Natomiast 25 tysięcy osób zmarło w 2003 r. w USA i miało, jako przyczynę śmierci wpisany konkretny kod z klasyfikacji ICD10 tj. np. zatrucie lekami, środkami farmakologicznymi i substancjami biologicznymi.

Najwięcej śmierci w latach 1999–2003 w USA wśród leków na receptę spowodowało:

  • przedawkowanie metadonu (wzrost o 275%)
  • zatrucie lekami przeciwdepresyjnymi (SSRI, selektywnych inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny), (wzrost o 130%)
  • zatrucia amfetaminą i innymi stymulantami (wzrost o 117%)

T3 T4

Co reguluje tarczyca?

Przez wiele lat myślano, iż tarczyca wpływa głównie na metabolizm, a przede wszystkim na redukcję tkanki tłuszczowej. Tymczasem okazało się, iż hormony tarczycy regulują np. pracę serca, ale nie tylko, bo poprzez białka regulatorowe mają wpływ na szybkość skurczu mięśni, a nawet metabolizm tkanki mięśniowej.

Okazało się, iż hormony tarczycy pośrednio:

  • mogą zmniejszać ekonomiczność skurczu mięśni poprzez większe zużycie ATP - w trakcie wysiłku i w spoczynku
  • mają wpływ na receptory GLUT4 (transportery glukozy)
  • mogę zwiększać potencjał glikolityczny, prowadząc do zwiększonego wytwarzania ATP
  • poprzez PGC1 α indukują zwiększenie gęstości mitochondriów, co wpływa na zwiększone wytwarzanie ATP
  • może zmniejszać efektywność energetyczną mitochondriów 

Wpływ przyjmowania T4 na wydatek energetyczny

Naukowcy sprawdzali, jak dawka 200 µg T4 (przez 3 dni) sprawdzi się u młodych mężczyzn, mających unormowaną pracę tarczycy. Wydatek energetyczny mierzono w spoczynku i podczas wysiłku za pomocą kalorymetrii pośredniej. Oceniano też funkcjonowanie mitochondriów mięśni szkieletowych przed i po podawaniu T4.

Wyniki

  • tyroksyna średnio zwiększała spoczynkowy wydatek energetyczny o 4% (60 ± 109 kcal/dziennie), jednak nie zwiększała zapotrzebowania na ATP w mięśniu obszernym bocznym
  • podawanie tyroksyny zwiększyło stężenie T4 z 7,1±1,0 do 10,0±0,7 µg/dl
  • podawanie T4 zwiększyło stężenie wolnej tyroksyny z 1.18 ± 0,13 do 1,56 ± 0,137 µg/dl
  • odnotowano znikomy spadek T3
  • odnotowano silną supresję TSH

Metabolizm to inaczej przemiana materii.

W skali doby:

  • spoczynkowa przemiana materii - stanowi około 60–70% dobowego wydatku
  • wysiłek fizyczny lub ćwiczenia - od około 15% dobowego wydatku u osób prowadzących siedzący tryb życia, do nawet 40% u osób prowadzących bardzo aktywny tryb życia
  • termogeneza pokarmowa - około 10% dobowego wydatku energii (związana z termicznym efektem pożywienia)

Komentarz

tarczyca

Najgorsze jest, iż u jednych mężczyzn tyroksyna zmniejszyła spoczynkowy wydatek energetyczny o 119 kcal dziennie, a u innych zwiększała o 252 kcal dziennie. Tak więc nie ma gwarancji, czy podawanie 200 µg T4 dziennie pomoże w odchudzaniu. Może się okazać, iż u niektórych osób efekt będzie odwrotny do zamierzonego.

Ponadto T4 miało negatywny wpływ na 3. stan kontroli oddechowej w trakcie wysiłku. Stan 3. to wydajność samego łańcucha oddechowego, gdy wszystkie substraty i składniki występują w stężeniach nasyconych. T4 spowodowało 30% spadek wydajności. Znamy wiele substancji, które mają wpływ na łańcuch oddechowy, np. barbiturany hamują transport elektronów przez kompleks I, w dużej dawce zabijają człowieka.

Antymycyna A i dimerkaprol hamują łańcuch oddechowy w ramach kompleksu III. H2S, tlenek węgla i cyjanek hamują kompleks IV i mogą całkowicie zatrzymać oddychanie (czytaj: zabić). Najsłynniejszym związkiem jest 2,4-dinitrofenol, który rozdziela oddychanie w łańcuchu oddechowym i fosforylację. DNP może zabić i faktycznie zabił setki osób w oficjalnych statystykach, w badaniach naukowych odnotowano co najmniej kilkadziesiąt przypadków.

Polecamy również: Czy można w naturalny sposób poprawić konwersję hormonów tarczycy?

Czy branie T4 jest sensowne?

Jak widać, może przynosić niespodziewane komplikacje. Ponadto nie u każdego tyroksyna działa tak samo. Tyroksyna średnio zwiększała spoczynkowy wydatek energetyczny o 4%. Podobny efekt można uzyskać, stosując trening aerobowy (np. bieganie). W jednym z badań Garego R. Huntera - trwający 40 minut trening aerobowy (80% tętna maksymalnego) zwiększył REE po 19 godzinach o 4%, co odpowiada 50 kcal (porównania REE w grupie, która nic nie robiła i w grupie aerobowej).

Referencje:

  • Kathleen Deska PAGANA, Timothy J. PAGANA „Testy laboratoryjne i badania diagnostyczne w medycynie”
  • Izabela Karwacka, Piotr Wiśniewski, Krzysztof Dworczak „Stany nagłe w tyreologii cz. I” https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/viewFile/17962/14163
  • Domenico Salvatore, Warner S. Simonides, Monica Dentice, Ann Marie Zavacki, and P. Reed Larsen „Thyroid hormones and skeletal muscle — new insights and potential implications” https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4037849/
  • Darcy L. Johannsen, Jose E. Galgani, 1 , 2 Neil M. Johannsen, 1 Zhengyu Zhang, 1 Jeffrey D. Covington, 1 and Eric Ravussin “Effect of Short-Term Thyroxine Administration on Energy Metabolism and Mitochondrial Efficiency in Humans”
  • Gary R. Hunter, Nuala M. Byrne, Barbara A. Gower, Bovorn Sirikul Andrew P. Hills “Increased Resting Energy Expenditure after 40 Minutes of Aerobic But Not Resistance Exercise” http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1038/oby.2006.236/full#f
  • R.K. Murray „Biochemia Harpera”
Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
lodzianin1

Trochę to lipnie napisane kto bierze w bb t4? Tylko przy hgh warto dorzucić trochę t4 ale przy samym saa t4 to pomyłka

3
Bull

przecież autor nie jest entuzjastą stosowania go w bb

0
GWookie

Podawanie T4 przez 3 dni ma taki sam sens jak zrobienie cyklu na undekanonianie testosteronu przez tydzien... z jednego konkretnego powodu. T4 ma okres półtrwania 190 godzin, a jego realne i stabilne działanie na ustrój zaczyna się dopiero po paru tygodniach - potwierdzą to osoby chorujące, jak i lekarze.

1