Ocet jabłkowy nie jest żadnym wyszukanym, trudno dostępnym produktem. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że każdy z nas znajdzie go wśród swoich zasobów kuchennych. Oto kilka sposobów na wykorzystanie octu jabłkowego, o których mogliście nie wiedzieć.

  1. Leczenie gardła
  2. Naturalny tonik do twarzy
  3. Poprawia wrażliwość insulinową
  4. Zwalcza brzydki zapach stóp
  5. Pielęgnacja włosów
  6. Kontrola apetytu
  7. Na problemy z żołądkiem
  8. Mycie warzyw i owoców

Leczenie gardła

Ocet jabłkowy ma właściwości antybakteryjne, dzięki którym poprzez płukanie gardła można zwalczyć bakterie powodujące ból. Wystarczy wymieszać w szklance wody dwie łyżki octu i przepłukać uzyskanym roztworem gardło. Z pewnością poczujemy ulgę.

Naturalny tonik do twarzy

Półki sklepowe uginają się od produktów do pielęgnacji twarzy. Wiele z nich odstrasza ceną lub chemicznym składem, a tu mamy możliwość przygotowania bardzo taniego i naturalnego substytutu. Ocet jabłkowy ma właściwości ściągające i może śmiało konkurować z pięknie zapakowanymi kosmetykami. Przygotowanie roztworu jest banalnie proste - na jedną część octu przypadają dwie części wody, wystarczy wymieszać i nasączyć wacik. Dobra wiadomość jest taka, że zapach zniknie zaraz po wyschnięciu.

Poprawia wrażliwość insulinową

Insulina odpowiedzialna jest za regulowanie poziomu cukru we krwi. Odpowiednio wysoka wrażliwość insulinowa zapewnia dobry stan zdrowia i zmniejsza ryzyko zachorowania na cukrzycę. Temat nie jest jeszcze aż tak mocno zbadany, ale pojawiają się przesłanki mówiące o tym, że dodanie octu do posiłku wysoko węglowodanowego może zwiększyć wrażliwość insulinową nawet o 34%! Warto zatem rozważyć dodanie 1 lub 2 łyżek stołowych octu do naszego posiłku z dużą ilością węglowodanów.

Zwalcza brzydki zapach stóp

Ocet jabłkowy ma właściwości antybakteryjne i może niwelować nieprzyjemny zapach. Aby skorzystać z takich właściwości, dodajemy ocet jabłkowy do kąpieli. Alternatywą jest także wymieszanie go z solą.

ocet jabłkowy

Pielęgnacja włosów

Wykonując płukankę zaraz po umyciu włosów, usuwamy z nich pozostałości po kosmetykach. Ocet pomaga też rozplątać włosy i nadaje im piękny blask. Płukanka to po prostu woda z octem w proporcji 1:1. Należy nanieść na włosy, pozostawić na kilka minut, a następnie spłukać.

Kontrola apetytu

Ocet jabłkowy czasami zalecany jest jako środek wspomagający odchudzanie, ponieważ wpływa na uczucie sytości. Czując się najedzonym, łatwiej jest nam odejść od stołu i zrezygnować z kolejnej porcji. Jeśli nadmierny apetyt to dla ciebie spory problem, warto rozważyć wypicie 2 łyżek octu rozcieńczonych w wodzie przed lub w trakcie posiłku.

Na problemy z żołądkiem

Właściwości antybiotyczne octu pomagają zwalczyć takie dolegliwości jak biegunka, rozstrój żołądka i inne problemy związane z infekcją bakteryjną. Uważa się także, że zawarte w nim pektyny mogą łagodzić skurcze jelit.

Mycie warzyw i owoców

Wiadome jest, że owoce i warzywa pryskane są różnymi chemikaliami. Samo przepłukanie ich w wodzie nie zawsze usuwa wszystkie pozostałości po pestycydach. I tu znowu możemy liczyć na ocet jabłkowy, który nie tylko usunie związki chemiczne z powierzchni warzyw i owoców, ale także zabije niebezpieczne bakterie czyhające w żywności jak e.coli czy salmonella.

jabłka - ocet jabłkowy

Jak widać, ocet jabłkowy ma ogromne możliwości, a te wymienione wyżej z pewnością nie wyczerpują jego potencjału.

Komentarze (2)
lodzianin1

czasem pije przed posiłkiem ,ale często zapominam :-)

0
__Logan__

Ja daję ~15ml na szklankę wody, wypicie po posiłku powoduje u mnie szybsze strawienie go. Przy okazji liczę na tą mityczną poprawę wrażliwości insulinowej ;)

0