Alkohol jest jednym z najtwardszych narkotyków, naukowcy stawiają go w jednej linii z heroiną, metamfetaminą i kokainą. Jest mniej szkodliwy dla użytkownika w porównaniu do innych środków np. z grupy opioidów, ale przynosi większe koszty społeczne (zdrowotne, utraty produktywności, wypadki drogowe i inne niebezpieczne zdarzenia, rozpad rodzin, zachowania patologiczne itd.).

Co na kaca?

Etanol wywołuje rozmaite choroby (nerek, wątroby, układu nerwowego, kancerogenezę) i wydatnie skraca nie tylko długość, ale też pogarsza jakość życia jednostki. Najsłynniejszym skutkiem ubocznym jest kac, związany z metabolizmem aldehydu octowego. Wykorzystano tę właściwość, projektując lek, disulfiram, o działaniu awersyjnym. Hamuje aktywność dehydrogenazy aldehydowej (ALDH), przekształcającej aldehyd octowy do kwasu octowego.

kac

W przypadku spożycia alkoholu w trakcie leczenia disulfiramem we krwi obwodowej dochodzi do znacznego wzrostu stężenia aldehydu octowego i wystąpienia objawów zatrucia, takich jak nudności, wymioty, tachykardia, niedociśnienie, zawroty głowy, nagłe zaczerwienienie twarzy z uczuciem gorąca, czyli dobrze znanych „imprezowiczom”.

Sprawdź: Acetylowany wariant L-cysteiny - wyjątkowy suplement i odtrutka

Badanie 

Celem naukowców było zbadanie wpływu aminokwasu L-cysteiny na następstwa związane z alkoholem/aldehydem octowym. Za pośrednictwem ogłoszeń rekrutowano zdrowych ochotników. Badanie realizowane było w piątki. Dawka alkoholu wynosiła 1,5 g na kg masy ciała, a spożyto ją w ciągu 3 godzin między 7 a 10 wieczorem (120 g etanolu dla osobnika 80 kg). Wszyscy ochotnicy losowo brali: sześć tabletek placebo, trzy placebo plus 3 tabletki L-cysteiny i/lub sześć tabletek L-cysteiny (każda tabletka L-cysteiny dostarczała 200 mg L-cysteiny). Uczestników badano rano, następnego dnia.

Wyniki

  • L-cysteina zapobiegała lub łagodziła kaca, nudności, bóle głowy, stres i niepokój
  • wpływ środka na występowania kaca, nudności i bóle głowy wyniki był widoczny już przy dawce L-cysteiny wynoszącej 1,2 g, a na stres i niepokój już przy dawce 0,6 g
  • L-cysteina zmniejsza objawy kaca związane z piciem alkoholu: nudności, bóle głowy, stres i niepokój

Komentarz - picie alkoholu bez kary

Według naukowców takie działanie l-cysteiny ma wpływać na zmniejszanie ryzyka uzależnienia od alkoholu. Moim zdaniem będzie odwrotnie, gdyż po cięższym piciu nie pojawia się „kara”. Ponadto jak na polskie warunki, dawka alkoholu byłaby kompletnie niewystarczająca 40 g etanolu na godzinę, to nie jest jakaś porażająca ilość. Ciężko też spodziewać się ostrych dolegliwości po takiej dawce etanolu.

Referencje, badania naukowe, piśmiennictwo:

C J Peter Eriksson i in. L-Cysteine Containing Vitamin Supplement Which Prevents or Alleviates Alcohol-related Hangover Symptoms: Nausea, Headache, Stress and Anxiety https://academic.oup.com/alcalc/article/55/6/660/5893464?login=true

Wanda Dyr, Edyta Wyszogrodzka Znaczenie aldehydu octowego w metabolizmie i mechanizmie działania alkoholu etylowego https://www.termedia.pl/Znaczenie-aldehydu-octowego-w-metabolizmie-i-mechanizmie-dzialania-alkoholu-etylowego,117,36170,1,0.html

Komentarze (6)
M-ka

Ciekawe jak działałoby podawanie L-cysteiny przed albo w trakcie, tzn. czy wpływałaby na stopień upojenia, a najprawdopodobniej tak.
Może to jest dobry pomysł dla kogoś, kto chciałby czasem napić się dla zdrowia czerwonego wina, a jednocześnie zniwelować szkodliwość alkoholu.

0
M-ka

Doczytałam, że w badaniu była podawana właśnie przed piciem. Wcześniej jakoś się zasugerowałam, że inaczej.

0
Tomas_h11

Dzisiaj by sie przydało.... :)

1
UnderKane2

Kiedy była ona brana? Nie jestem. Wstanie znaleźć ten informacji w treści

0
M-ka

Przed piciem, wynika z treści badania.

0
TomQ-MAG

z tego co kojarze witamina E również ma wlasciwosci wspomagające tolerancje alkoholu w organizmie.

0