Dzięki „szamanom XXI wieku” i różnorakim „uzdrowicielom” największe zagrożenia dla zdrowia są bagatelizowane, a wyolbrzymia się kwestie mające marginalne znaczenie (np. niedobór witaminy B12, który jest spotykany i tylko w specyficznych grupach: weganie, intensywnie trenujący sportowcy, osoby w podeszłym wieku).

  1. Wyniki badań są jednoznaczne
  2. Ile to jest 2000 kcal w przeliczeniu na aktywność fizyczną?
  3. A czy wiemy, ilu ludzi zabija nieaktywność fizyczna i w jaki sposób?
  4. Podsumowanie

A przeciwnie poważnym i realnym problemem jest niedobór witaminy D, który wymaga regularnej suplementacji w okresie jesienno-zimowym, a tymczasem „uzdrowiciele” sugerują, że w pierwszej kolejności należy się „zająć” GMO lub zamiennikami cukru w napojach.

Tak naprawdę jednym z największych zagrożeń dla współczesnych ludzi nie jest ani GMO, ani cukier, ani słodziki, ani szczepionki, ani niedobór witaminy B12. Miliony ludzi zabija siedzący styl życia, czyli nieaktywność fizyczna.

Polecamy również: Najlepsza witamina D - jaką witaminę D wybrać?

Wyniki badań są jednoznaczne

Wyniki badań 6 351 zawodowych dokerów i 16 963 absolwentów Harvardu potwierdzają, że im ktoś jest bardziej aktywny, tym jest narażony na mniejsze ryzyko sercowo-naczyniowe.

Wyniki tych badań potwierdzają gwałtowne zmniejszenie liczby śmiertelnych i niezakończonych zgonem zawałów serca u osób, które wydatkują co najmniej 2000 Kcal na tydzień. Osoby, które wydatkowały mniej niż 2000 kcal tygodniowo, były narażone na 64% większe ryzyko zawału serca!

znudzenie brak aktywności fizycznej

Ile to jest 2000 kcal w przeliczeniu na aktywność fizyczną?

Całkiem sporo!

  • godzina spaceru w tempie prawie 5 km/h to wydatek ledwie 191 kcal (waga: 55 kg) lub 318 kcal (waga: 91 kg)
  • godzina pływania (powolnego) to 327 kcal (waga: 55 kg) lub 545 kcal (waga: 91 kg)
  • godzina pływania wyczynowego (3 km/h) to wydatek 612 kcal (waga 53 kg) oraz 1164 kcal (waga 100 kg)
  • godzina jazdy na rowerze w średnim tempie 20-22 km/h to 436 kcal (waga: 55 kg) lub 727 kcal (waga: 91 kg)
  • bieg w tempie 12 km/h to wydatek 11,4 kcal na minutę przy wadze 53 kg oraz 21,7 kcal przy wadze 100 kg, czyli godzina biegu w tempie 5 minut na 1 km to wydatek: 684 kcal dla osoby ważącej 53 kg oraz 1302 kcal dla osoby ważącej 100 kg
  • trening na siłowni (70-80% ciężaru maksymalnego) to wydatek około 5,5 kcal na minutę dla wagi ciała 53 kg oraz 10,5 kcal dla wagi 100 kg; czyli 330 kcal na godzinę (53 kg) lub 630 kcal (waga 100 kg)

Czyli to znaczy, że osoba ważąca 53 kg musiałaby pokonać 35 km z prędkością 12 km/h, aby wydatkować 2000 kcal.

Polecamy również: Od czego zacząć? 8 tygodniowy plan treningowy dla początkujących!

A czy wiemy, ilu ludzi zabija nieaktywność fizyczna i w jaki sposób?

Tak, naukowcy ustalili to dość precyzyjnie. Szacujemy, że na całym świecie brak aktywności fizycznej jest odpowiedzialny za:

  • 6% przypadków związanych z chorobą wieńcową (od 3,2% w Azji Południowo-Wschodniej do 7,8% we wschodnim regionie Morza Śródziemnego).
  • 7% przypadków cukrzycy typu 2 (nasila ona ryzyko udaru, niewydolności serca, nagłego zgonu sercowego, miażdżycy czy raka).
  • 10% przypadków raka piersi.
  • 10% przypadków raka okrężnicy.

Podsumowanie

Brak aktywności jest odpowiedzialny za 9% przedwczesnych śmierci, a to znaczy, że na 57 milionów zgonów w 2008 r. nieaktywność fizyczna odpowiadała za około 5,1 miliona zgonów. Jeśli brak aktywności nie zostałby całkowicie wyeliminowany, ale zmniejszyłby się o 10%, to umarłoby 533 tys. mniej osób. Jeśli zmniejszyłby się o 25%, umarłoby mniej o 1.3 mln osób.

Referencje, badania, literatura:

I-Min Lee i in. Impact of Physical Inactivity on the World’s Major Non-Communicable Diseases https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3645500/

Peter Kokkinos i in. Physical Inactivity and Mortality Risk https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3034999/

Ch. Corbin, W. Corbin, K. Welk “Fitness I wellness”

M. Kruszewski, „Podnoszenie ciężarów i kulturystyka

Dietetyczne i suplementacyjne wspomaganie procesu treningowego” AWF, KATOWICE 2010

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (3)
M-ka

Ładnie to wszystko streścił dr Ben Tapper z USA, tłumacząc ludziom, dlaczego maseczki czy szczepionki ich nie zbawią. "You have to eat well, move well and think well".
To są trzy filary zdrowia i żadne "wynalazki" ich nie zastąpią.
Brak któregokolwiek to katastrofa...

2
M-ka

Sprawdziłam i w rzeczywistości on mówi o czterech, a nie trzech filarach i wspomina też o potrzebie zdrowego snu (który to uznałabym za czwarty najważniejszy filar), ale ogólnie warto go posłuchać, bo mądrze (i przekonująco) mówi.
Obecnie mamy epidemię chorób przewlekłych, a nie żadnych wirusów. Organizm człowieka ma wielkie zdolności podtrzymywania zdrowia i samoleczenia, ale trzeba mu zapewnić warunki, tzn. cztery wyżej wymienione podstawy.
Jego wypowiedzi są po angielsku na You Tubie i Instagramie (@dr.bentapper) , można też szukać na fb.

2
Marcin44

Święte słowa

1