Resveratrol (w polskiej literaturze pod nazwą resweratrol) jest naturalnym związkiem występujący w roślinach takich jak np. w winogrona, znajdziemy go także w czerwonym winie. Związki polifenolowe obok resweratrolu obejmują flawonoidy, garbniki, kurkuminę i galakatechiny. Każdemu z nich można przypisać potencjał antynowotworowy.

Resweratrol wykazuje różnorodne właściwości biochemiczne i fizjologiczne, w tym: działanie estrogenowe, przeciwpłytkowe i przeciwzapalne, a także przynosi szereg korzyści zdrowotnych, od chemioprewencji (zapobiegania np. nowotworom), po ochronę układu krążenia.

Badanie naukowe

W jednym z badań oceniano wpływ alkoholu etylowego na grupę około 1000 osób w wieku 65 lat i starszych, bez demencji na początku badania. Zrekrutowano ich w latach 1991-1996 i obserwowano corocznie. Na całym świecie demencja dotyka od 5 do 7% osób w wieku 60 lat lub starszych. Ponadto przewiduje się, że liczba osób z demencją na całym świecie prawie się potroi, z około 50 mln w 2015 r. do 130-150 mln w 2050 r. i jest to spowodowane przede wszystkim starzeniem się populacji (wydłużeniem długości życia).

resweratrol allnutrition

WSPIERA SYSTEM ODPORNOŚCIOWY I KRWIONOŚNY

Wyniki

Po 4 latach obserwacji u 260 osób rozwinęło się otępienie (199 osób choroba Alzheimera, 61 osób demencja związana z udarem). Spożycie 3 porcji wina dziennie wiązało się z niższym o 45% ryzykiem pojawienia się choroby Alzheimera, ale tylko u osób bez allelu APOEε-4. (ApoEε4 jest głównym genetycznym czynnikiem ryzyka choroby Alzheimera) 

Spożycie alkoholu, piwa i alkoholu ogółem nie wiązało się z niższym ryzykiem wystąpienia choroby Alzheimera. 

Wnioski

Spożywanie do trzech porcji wina dziennie wiąże się z niższym ryzykiem AD (Alzheimer's disease) u osób starszych bez allelu APOEε-4. 

Komentarz

Niestety zawartość alkoholu niweczy wszystkie korzyści wynikające ze spożywania wina. Alkohol jest jednym z najbardziej wyniszczających organizm substancji, jego metabolity powodują raka. Regularne picie wina może zniszczyć wątrobę i nerki, a bez tych organów nie da się funkcjonować. Już nawet nieduże uszkodzenia wątroby mają znaczenie dla zdrowia całego ustroju, gdyż uczestniczy ona w metabolizmie związków energetycznych i podtrzymuje poziom glukozy we krwi (glikogen wątrobowy). Z tego wynika, iż picie wina przynosi niewielkie korzyści zdrowotne (w kontekście demencji), ale są one nieproporcjonalnie małe w porównaniu do ryzyka, jakie stwarza sięganie po alkohol. Zdrowszym wyborem są suplementy zawierające resweratrol, które są łatwo dostępne i tanie.

Referencje, badania, literatura:

Jose A. Luchsinge i in. Alcohol Intake and Risk of Dementia https://agsjournals.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/j.1532-5415.2004.52159.x

Komentarze (0)