Mamy zwolenników kawy, a także miłośników herbaty. Jest tak wiele gatunków i smaków herbat, że można przebierać do woli. Jedną z ciekawych odmian jest pu-erh. Podobnie jak czarna i zielona herbata, pochodzi z liści rośliny Camellia sinensis. Jednak liście pu-erh są przygotowywane trochę inaczej: są fermentowane, a następnie leżakują przez długi czas (często latami).

  1. Wpływ na jelita
  2. Może pomóc kontrolować poziom cholesterolu
  3. Chroni naczynia krwionośne
  4. Może mieć działanie przeciwnowotworowe
  5. Może wspierać zdrowie wątroby
  6. Herbata pu-erh a utrata wagi
  7. O czym należy pamiętać?
  8. A co z efektami ubocznymi?
  9. Podsumowanie

Ten specjalny proces sprawia, że pu-erh pochodzące z prowincji Yunnan w Chinach i spożywane od około 1400 lat, ma wyraźnie ziemisty smak. Od dawna uważano również, że ma pewne szczególne właściwości prozdrowotne.

Wpływ na jelita

Fermentowane herbaty, takie jak pu-erh, zawierają polisacharydy - naturalnie występujące cukry, które wspierają zdrowe bakterie w jelitach.

jelita a czerwona herbata

Może pomóc kontrolować poziom cholesterolu

Wydaje się, że pu-erh pomaga organizmowi wydalać więcej tłuszczu pochodzącego z pożywienia (który jest wydalany z kwasami żółciowymi), a także zapobiega gromadzeniu się nadmiaru tłuszczu w organizmie. Obie te właściwości mogą potencjalnie ograniczyć ryzyko zatykania tętnic przez cholesterol.

Chroni naczynia krwionośne

Herbata pu-erh ma działanie przeciwzapalne, co pomaga zwalczać przewlekłe zapalenie tętnic. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko takich chorób jak np. miażdżyca.

Może mieć działanie przeciwnowotworowe

Herbata pu-erh może wspomagać niszczenie niektórych komórek rakowych, w tym komórek raka piersi i okrężnicy. Nie oznacza to, że picie tej herbaty może być podstawowym elementem terapii raka, jednak jest to punkt wyjścia do kolejnych badań.  

herbata pu-erh

Może wspierać zdrowie wątroby

Ponieważ odgrywa rolę w usuwaniu nadmiaru tłuszczu i zwalczaniu stanów zapalnych, herbata pu-erh może pomóc zmniejszyć ryzyko niealkoholowej stłuszczeniowej choroby wątroby. Jednak jak dotąd przedstawiono wyniki eksperymentów na zwierzętach, a badania dotyczyły super-skoncentrowanego ekstraktu, a nie samego naparu.

Herbata pu-erh a utrata wagi

Pu-erh jest tradycyjnie postrzegana jako napój, który może pomóc Ci schudnąć. Czy rzeczywiście działa? Wykazano, że wyciąg z herbaty pu-erh wspomaga spalanie zmagazynowanego tłuszczu, a nawet zapobiega gromadzeniu się nowego tłuszczu. Istnieją również odkrycia dotyczące ekstraktu z pu-erh, które mogą pomóc w kontrolowaniu poziomu cukru we krwi. Z kolei stały poziom glukozy jest korzystny dla stabilizacji i utraty wagi. Większość informacji dotyczy jednak zwierząt. Badania na ludziach w tym zakresie są dość perspektywiczne i jeszcze trzeba nad nimi popracować.

O czym należy pamiętać?

Nie można liczyć na cuda po wypiciu jednej czy dwóch filiżanek dziennie. Niemniej jednak jej regularne picie może pomóc zachować zdrowy styl życia i motywować do przestrzegania zdrowej diety oraz ćwiczeń.

A co z efektami ubocznymi?

Ludzie piją pu-erh od wieków bez żadnych skutków ubocznych. Mimo to warto wiedzieć, że w procesie fermentacji mogą powstać mikotoksyny - toksyczne związki wytwarzane przez niektóre grzyby - wraz z możliwymi toksynami bakteryjnymi. W herbacie pu-erh jest zwykle niski poziom mikotoksyn, które są uważane za bezpieczne.

herbata pu-erh

Warto też pamiętać, że podobnie jak inne sfermentowane pokarmy, pu-erh może mieć mocniejszy wpływ na trawienie, czasami wręcz powodując różne dolegliwości. Organizm musi się przystosować, dlatego lepiej zacząć od jednej filiżanki i stopniowo oswajać organizm. Pamiętaj też, że herbata zawiera kofeinę, chociaż rzeczywista jej zawartość może się znacznie różnić w zależności od wieku pu-erh i czasu jej parzenia. Zwykle filiżanka pu-erh zawiera od 30 miligramów kofeiny.

Podsumowanie

Herbata Pu-erh może wspierać w wysiłki związane z odchudzaniem i może przynosić również inne korzyści zdrowotne. Jednak nie licz na to, że wykona całą pracę za Ciebie. Jest ona jedynie dodatkiem do diety i ćwiczeń.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)