Wizja siedzenia na fotelu stomatologicznym pewnie niewielu z Was kojarzy się z czymś przyjemny. Szczególnie, jeśli dodać do tego szeroko otwarte usta i nachylonego nad nami stomatologa ze swoimi "syczącymi" urządzeniami. Jednak o zęby trzeba dbać i raz na jakiś czas kontrolna wizyta powinna być dla nas czymś naturalnym.

Ostatnie badania sugerują, że osoby, które ćwiczą, mogą być bardziej narażone na problemy stomatologiczne, takie jak ubytki i utrata szkliwa zębów. Oczywiście znając inne zalety regularnej aktywności, absolutnie nie propagujemy tutaj rezygnacji z ćwiczeń. Warto jednak podjąć pewne środki ostrożności, w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia problemów ze zdrowiem jamy ustnej.

Trening a zdrowie jamy ustnej

Czy istnieje związek między ćwiczeniami a zdrowiem jamy ustnej? Badanie opublikowane w Scandinavian Journal of Medical Science and Sports wykazało, że sportowcy wytrzymałościowi są bardziej narażeni na problemy stomatologiczne, w tym próchnicę zębów i erozję szkliwa zębów. Im większa intensywność i częstotliwość treningów, tym większe ryzyko.

Inne badanie opublikowane w British Journal of Sports Medicine dotyczyło zdrowia zębów ponad 300 sportowców trenujących w różnych dyscyplinach sportowych w ramach London 2012 Games. Raport ten ujawnił, że spora część badanych miała próchnicę zębów, erozję szkliwa zębów i choroby dziąseł. Prawie 30% badanych stwierdziło, że problemy ze zdrowiem zębów są na tyle poważne, że przeszkadzają im w treningu i jakości życia.

trening a zęby

Skąd się bierze ten związek pomiędzy treningiem a złym stanem zdrowia zębów?

Niektórzy eksperci zwracają uwagę na to, że sportowcy w celu uzupełnienia energii piją dużo słodzonych napojów i spożywają słodzone batony energetyczne. Jednak nie jest to do końca satysfakcjonujące wyjaśnienie. Kiedy naukowcy przyjrzeli się ślinie sportowców po treningu, odkryli, że skład ich śliny uległ zmianie. Ślina sportowców miała bardziej zasadowe pH i była wytwarzana w znacznie mniejszej ilości. Warto wiedzieć, że suche usta i alkaliczne pH jamy ustnej są związane ze zwiększonym ryzykiem próchnicy zębów i nagromadzenia kamienia nazębnego na zębach. Ta suchość w ustach to ogólnie znany czynnik problemów stomatologicznych. Tak samo się dzieje, gdy przyjmujemy leki powodujące suchość w ustach - ryzyko wystąpienia próchnicy czy choroby dziąseł wówczas wzrasta. Dzieje się tak, ponieważ ślina zawiera substancje antybakteryjne, które pomagają utrzymać bakterie z dala od zębów.

Oczywiście nie musisz być zawodowym sportowcem, żeby po treningu odczuwać suchość w ustach. Po prostu im więcej czasu poświęcasz na ćwiczenia, tym większe jest ryzyko wystąpienia tych objawów. Jeśli przyjmujesz do tego leki na ciśnienie krwi, alergie czy poprawę nastroju, to możesz pogorszyć ten stan. Jeśli zażywasz jakieś leki z przepisu lekarza, skontaktuj się z nim i sprawdź, czy zażywasz któreś z tych, które mogą zwiększać suchość w ustach i czy są jakieś zamienniki.

Jak sobie poradzić?

Jak zmniejszyć ryzyko problemów z zębami podczas regularnych treningów? Przede wszystkim pamiętaj o nawadnianiu podczas treningów, ale wystrzegaj się słodkich, słodzonych napojów. Wybieraj wodę lub napoje słodzone, np. stewią lub ksylitolem, które wspierają środowisko zębów. Jeżeli z kolei musisz się posilić energetycznym batonem lub owocem, to nie zaszkodzi, jeśli zawsze będziesz mieć w pogotowiu szczoteczkę do zębów i pastę.

Możesz też żuć gumę do żucia, ale taką, która jest słodzona ksylitolem. Szereg badań sugeruje, że ksylitol pomaga zapobiegać próchnicy zębów. Żucie gumy zwiększa przepływ śliny i zapewnia wilgoć w ustach. W przeciwieństwie do sztucznych substancji słodzących, ksylitol jest bezpieczny, ale trzymaj go z dala od psów. ( Psy nie są w stanie metabolizować ksylitolu w taki sam sposób, w jaki mogą to robić ludzie, co może im bardzo zaszkodzić lub nawet zabić…)

Oczywiście nie zapominaj o podstawach - szczotkowaniu zębów co najmniej 2 razy dziennie, używaniu nici dentystycznych i regularnych odwiedzinach u swojego stomatologa, szczególnie, gdy jesteś aktywny fizycznie.

Podsumowanie

Regularne ćwiczenia mają długą listę korzyści i niepodważalny jest fakt, że warto trenować. Pomagają utrzymać zgrabną sylwetkę, kontrolować wagę, a za tym idzie mnóstwo zdrowotnych korzyści. Osoby ćwiczące jednak mogą być narażone na większe problemy z zębami, dlatego warto bardziej zainteresować się higieną jamy ustnej, aby na dłużej zachować zdrowie zębów i dziąseł.

References:

Scand J Med Sci Sports. 2014 Jun 11.

Br J Sports Med. 2013 Nov;47(16):1054-8.

New York Times. “Is Exercise Bad for Your Teeth?”

Komentarze (2)
Mahler

Ja bym dodał zaciskanie zębów przy podnoszeniu ciężarów. Szczególnie prze manewrze Valslavy

0
szyczak

Coś w tym jest, zwłaszcza jak ktoś ma problem ze zgryzem, ja mam na noc specjalną szynę wstawianą by nie zaciskać mimowolnie szczęki.

0