Chrapanie jest dolegliwością nie tylko nieprzyjemną dla pozostałych domowników, ale również potencjalnie niebezpieczną dla samej osoby chrapiącej. Świadczy o występowaniu pewnych zaburzeń w obrębie układu oddechowego i powinno się dążyć do ich minimalizacji. Często jednak starania w tym kierunku są nieefektywne i wymagają złożonego podejścia terapeutycznego.

Przyczyny chrapania

Chrapanie jest powszechnie występującym zaburzeniem związanym ze snem. Specyficzny odgłos powodowany jest przez nabieranie powietrza nieodpowiednią drogą na skutek pewnych zaburzeń strukturalnych w okolicy przegrody nosowej lub zaburzeń mięśniowych związanych z ułożeniem języka w czasie snu. Chrapanie najczęściej dotyczy osób dorosłych (zwłaszcza borykających się z nadmierną masą ciała) i może prowadzić do poważnie zagrażającego zdrowiu i życiu obturacyjnego bezdechu sennego. Do czynników predysponujących do chrapania poza nadwagą i otyłością zaliczyć można m.in. picie alkoholu, palenie papierosów, czasami czynniki genetyczne oraz bardzo często siedzący tryb życia. Szacuje się, że problem chrapania dotyczyć może nawet 25% mężczyzn oraz 10% kobiet w wieku średnim. U 4% mężczyzn i 2% kobiet problem może przybierać formy bezdechu sennego, który często towarzyszy nadciśnieniu tętniczemu, chorobie wieńcowej, niewydolności serca, cukrzycy typu 2 oraz przewlekłej chorobie nerek.

chrapanie

Skutki chrapania

Chrapanie odbija się nie tylko na samopoczuciu osoby chrapiącej, ale również na jakości snu innych współdomowników. Dolegliwość ta skutkuje utratą „odświeżających” właściwości snu, uczuciem duszenia się w nocy i wybudzaniem się, a także zmęczeniem w ciągu dnia i zaburzeniami nastroju. Ostatnie dwa dotyczyć mogą również osób mieszkających w pobliżu, czasami nawet sąsiadów. Obniżona jakość snu może przyczyniać się do występowania kolejnych zaburzeń zdrowia zarówno w postaci dysfunkcji metabolicznych, jak i hormonalnych, ale również neurologicznych, czy trawiennych.

Sposoby na chrapanie

Do najbardziej skutecznych i bezpiecznych metod zwalczania chrapania należą m.in. utrata nadmiernej masy ciała, czy unikanie alkoholu i innych używek. Pewną ulgę w zmaganiach może przynieść również nawilżacz powietrza ustawiony w sypialni, gdyż wdychanie suchego powietrza ustami może powodować przesuszenie i ból w okolicach gardła. Chwilowe wytchnienie mogą zapewnić również niektóre olejki eteryczne (np. z mięty, czy eukaliptusa).

Do metod ostatecznych, ale również często skuteczniejszych, niż metody domowe zaliczyć można aparaty pompujące powietrze (z maską na twarz), czy operacje udrożniające górne drogi oddechowe. Oprócz tego w przypadku chrapania spowodowanego problemem z ułożeniem języka i szczęki podczas snu stosowane są specjalne wkładki doustne.

Literatura: Al-Hussaini A, Berry S. An evidence-based approach to the management of snoring in adults. Clin Otolaryngol. 2015 Apr;40(2):79-85. doi: 10.1111/coa.12341. PMID: 25346027.

 

Komentarze (0)