Osteoporoza należy do chorób, które charakteryzuje utrata masy kostnej. Osoby dotknięte tą przypadłością posiadają dużo słabsze kości (niż osoby zdrowe), które nie są odporne na urazy. W związku z tym czasem niegroźne kontuzje kończą się poważnymi złamaniami.

Osoby starsze, które mają osteoporozę rozwiniętą w znacznym stopniu, mogą doznawać złamań na skutek kichnięcia czy pochylenia się do przodu, np. żeby sięgnąć coś z podłogi. Innym objawem, który towarzyszy osteoporozie, jest zmniejszenie wzrostu. O jakich jeszcze faktach powinieneś wiedzieć?

1. Osteoporoza może prowadzić do śmierci 

Wydawać by się mogło, że osteoporoza jest chorobą, której przebieg jest dość powolny i łagodny. Jednak nieleczona, prowadzić może do ciężkich złamań, których powikłania powodują śmierć. Okazuje się, że tylko nowotwory i choroby układu krążenia wyprzedzają osteoporozę w niechlubnym rankingu śmiertelności. Prawie 1 na 4 kobiety, które doznają złamania kości udowej (gdzie przyczyną jest osteoporoza), umiera w ciągu roku od złamania. Sprawia to, że choroba jest naprawdę poważna, a dość często bagatelizowana i nieleczona. 

osteoporoza

2. Przebiega bezobjawowo

Jeżeli chorujesz na osteoporozę, to najprawdopodobniej o tym nie wiesz. Zazwyczaj osoby dotknięte chorobą dowiadują się o niej w chwili, gdy złamią którąś z kości. Niestety jest ona często pomijana podczas diagnostyki lekarskiej, gdyż pacjent nie skarży się na dolegliwości, które mogą na nią wskazywać. Bardzo rzadko występują bóle kostno-stawowe, które mogą być pewnym wskazaniem do wykonania badania metodą DEXA, która pozwala na oznaczenie gęstości kostnej. 

3. Mężczyźni również są narażeni

Utarło się, że tylko kobiety chorują na osteoporozę, co powiązane jest z ich wiekiem, jak i obniżeniem poziomu estrogenów we krwi. Jednak około 20% chorych stanowią również mężczyźni. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim Panowie, którzy palą tytoń, jak i genetycznie posiadają szkielet o drobnej budowie. 

4. Trening siłowy pomaga w leczeniu

Okazuje się, że trening siłowy z ciężarami jest skuteczną metodą walki z osteoporozą. Kości, które wystawiamy na przeciążenia siłowe, gdzie z pomocą mięśni poddane są siłom ściskającym, kompresyjnym, obciążającym poprzez więzadła i przyczepy, reagują odbudową kostną i zwiększeniem masy kości. Osoby dotknięte chorobą powinny mieć wdrożony program siłowy, dostosowany do ich potrzeb motorycznych, który będzie wspomagał walkę z osteoporozą. Co więcej, osoby z grupy ryzyka profilaktycznie powinny ćwiczyć siłowo, aby zapobiegać powstaniu choroby.

5. Suplementacja witaminą D3, K2 i wapniem pomaga

Ostatni punkt dotyczy tak prostych działań, jak stosowanie ukierunkowanej suplementacji. Witamina D3 wraz z witaminą K2 i wapniem potrafią być doskonałym sposobem na to, aby wspomagać funkcję budulcową szkieletu i zapobiegać pogłębianiu się deficytu kostnego. Działania suplementacyjne powinny być odpowiednio połączone z leczeniem farmakologicznym, takim jak uzupełnienie poziomu estrogenów we krwi. 

Bibliografia:

Abramovitz, Melissa. Osteoporosis (Diseases & Disorders). New York, NY: Lucent Books, 2011.

Scientific American. “Can Prunes Reverse Bone Loss?”

Ageing Res Rev. 2009 Apr;8(2):122-7.

Komentarze (0)