W branży kosmetycznej kładzie się duży nacisk na sprzedaż wielu produktów, ale nie rozwiązują one wszystkich problemów ze skórą. Czy wiesz, że możesz wprowadzić pewne zmiany do swojego życia, które wpłyną pozytywnie na wygląd i zdrowie skóry, a nie wymagają one wizyty w drogerii czy aptece? Poznajmy je.

Ogranicz ilość czasu, którą spędzasz na słońcu

Zbyt częste i zbyt długie przebywanie na słońcu przyspiesza starzenie się skóry, szczególnie w przypadku osób o jaśniejszej karnacji. Wzrasta również ryzyko raka skóry. To, co możesz zrobić dla siebie, to unikać nadmiernej ekspozycji na słońce. Oczywiście nie zwalnia Cię to ze stosowania kremu z filtrem.

Śpij na jedwabnej lub satynowej poszewce na poduszce

Zmarszczki powstają zwykle wraz z procesem starzenia się, kiedy skóra traci elastyczność, ale wpływ może mieć również to, jak śpisz. Kiedy Twoja twarz leży na policzku, wówczas skóra może się lekko marszczyć. Dlatego lepszym wyborem są poszewki, po których skóra się ślizga i pozostaje wygładzona.

Pij wodę, więcej wody!

picie wody

Picie wody pomaga lepiej funkcjonować wszystkim układom organizmu: usuwa toksyny, zmniejsza obrzęki, pomaga w funkcjonowaniu nerek, działa wspomagająco w chorobach skóry, takich jak łuszczyca, egzema itp. Pij regularnie wodę, a skóra nabierze zdrowego wyglądu, za sprawą lepszego zdrowia pozostałych układów.

Zrezygnuj z cukru

Zbyt wiele cukru w diecie obciąża narządy i skórę. Powstają stany zapalne, które mogą sprawić, że skóra straci swoją jędrność i elastyczność. Bardzo często zmiany skórne pojawiają się na skutek nieprawidłowej diety, więc jeśli zauważysz je u siebie,  przeanalizuj skład swoich posiłków. Zbyt dużo cukru może też powodować gwałtowne skoki insuliny, które sprzyjają przeciążaniu gruczołów łojowych, tworząc świetne warunki do rozwijania się trądziku.

Nie wyciskaj pryszczy, nie dotykaj twarzy

Chociaż wyciskanie pryszczy bywa kuszące, to wiedz, że możesz tym spowodować o wiele trwalsze uszkodzenia skóry. Ściskanie i dotykanie wyprysków może sprawić, że powstaną blizny lub brązowe plamy, tzw. przebarwienia.

Myj twarz letnią wodą

Sebum w naszej skórze ma konsystencję przypominającą wosk i przy użyciu do mycia gorącej wody rozpuszcza się, pozbawiając skórę potrzebnej ochrony. Letnia woda jest zdecydowanie lepsza, ponieważ nieco ogrzewa sebum, pozwalając na oczyszczenie skóry bez całkowitego jego usunięcia.

Regularnie czyść pędzle do makijażu

Na pędzlach również gromadzą się  bakterie, olej, kurz i pot. Jeśli nie są regularnie czyszczone, to za każdym razem aplikujesz te zanieczyszczenia na swoją buzię. Taka praktyka może sprzyjać stanom zapalnym, zatykać pory i powodować trądzik.

Znajdź sposób na radzenie sobie ze stresem

Kiedy jesteśmy zestresowani lub niespokojni, nasze ciała uwalniają hormon zwany kortyzolem. Sam w sobie nie jest on zły, ponieważ aktywuje reakcję ucieczki lub walki w razie niebezpieczeństwa, jednak nadmiar stresu nikomu nie służy. Nasza skóra może stracić swój blask poprzez zmniejszenie zdolności do zatrzymywania wilgoci i zwiększenie produkcji sebum. Ponadto można się spodziewać przedwczesnego rozwoju zmarszczek, zaczerwienień oraz stanów zapalnych.

Zadbaj o aktywność

Wszyscy wiemy, że aktywność fizyczna jest dobra dla naszego ciała, ale okazuje się, że również dla skóry. Kiedy ćwiczymy, nasza krew krąży nieco szybciej i dostarcza więcej tlenu oraz składników odżywczych do wszystkich naszych komórek. Jeśli chodzi o skórę, to taki proces pozwala na jej szybszą regenerację i zachowanie blasku. Ponadto ćwiczenia pomagają zmniejszyć stres.

Unikaj przebywania w pobliżu dymu papierosowego

Tytoń uwalnia wolne rodniki, które uszkadzają DNA komórek skóry. Powoduje to rozpad kolagenu i elastyny, obkurcza też naczynia krwionośne, przez co otrzymuje ona mniej tlenu i składników odżywczych. Prowadzi to do szybszego starzenia się skóry, powstawania zaskórników, szczególnie w okolicach ust i policzków.

Sen

Sen to lek na wiele przypadłości. W trakcie jego trwania regenerują się nasze wszystkie komórki i obniża się poziom kortyzolu. Co więcej, sen zwiększa również poziom melatoniny, która działa jak przeciwutleniacz zwalczający drobne zmarszczki, oraz kolagenu, który pomaga zachować gładką skórę.

Podsumowanie

Jak widzisz, żeby zadbać o swoją skórę warto zacząć od podstaw, od zmiany swoich nawyków. Nie potrzebujesz do tego góry kosmetyków. Oczywiście odpowiednia pielęgnacja jest wciąż istotna, ale nie zda się na nic, jeśli nie zadbasz również o zdrowy sen, zmniejszenie poziomu stresu, dietę, albo ciągle będziesz dotykać i drapać skórę twarzy.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)