Łagodne zaburzenia poznawcze (ang. Mild Cognitive Impairment – MCI) to niejednorodny zespół kliniczny oznaczający większe niż przeciętne osłabienie funkcji poznawczych związane z wiekiem, charakterystyczne dla pośredniego stanu pomiędzy normą a otępieniem.
- Jak kwas askorbinowy wpływa na funkcje poznawcze?
- Witamina C, a funkcje poznawcze
- Wnioski i podsumowanie
Jak kwas askorbinowy wpływa na funkcje poznawcze?
Nie jest to jeszcze stan ważny ze względów klinicznych, ale odnotowuje się spadek funkcjonowania pamięci, inteligencji itd. Być może są to zmiany związane z wiekiem, wynikające ze zmian naczyniowych oraz zwyrodnieniowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Funkcje poznawcze to: uwaga, pamięć, percepcja, funkcje wykonawcze (podejmowanie decyzji), funkcje językowe i funkcje metakognitywne.
Kwas askorbinowy jest niezbędnym składnikiem pokarmowym, kofaktorem enzymów, niezbędnych do syntezy: kolagenu (ważne dla zdrowia sportowca, wyglądu skóry), l-karnityny (ważna dla odchudzania), katecholamin (ważne dla wyniku sportowego oraz procesu odchudzania), neuroprzekaźników i hormonów peptydowych, takich jak oksytocyna.
Ponadto witamina C ma swój udział w regulacji czynników transkrypcyjnych i wpływa na funkcjonowanie układu odpornościowego. Według badań, witamina C w dużych dawkach podawanych przed lub po pojawieniu się objawów przeziębienia, lub grypy złagodziła objawy w badanej populacji w porównaniu z grupą kontrolną.
Witamina C, a funkcje poznawcze
Aby przetestować hipotezę, że witamina C chroni przed spadkiem funkcji poznawczych, naukowcy przeprowadzili badanie w społeczności emerytów w Sydney w Australii. Spożycie witaminy C oceniano na początku badania (1991), a funkcje poznawcze oceniano 4 lata później (1995). Po dostosowaniu do wieku, płci, palenia, wykształcenia, całkowitego spożycia energii i stosowania leków psychotropowych spożywanie suplementów witaminy C wiązało się z mniejszą częstością występowania cięższych zaburzeń poznawczych.
Wnioski i podsumowanie
Cytowane badanie sugeruje, że witamina C może chronić przed zaburzeniami funkcji poznawczych, np. związanymi z wiekiem.
Referencje, badania naukowe, piśmiennictwo:
Michael Paleologos, Robert G. Cumming, Ross Lazarus Cohort Study of Vitamin C Intake and Cognitive Impairment https://academic.oup.com/aje/article/148/1/45/174071?login=true
Katarzyna Kot-Bryćko i in. Aktywność fizyczna a łagodne zaburzenia poznawcze
Anna Mosiołek, Jacek Gierus Funkcje poznawcze a radzenie sobie z problemami życia codziennego w schizofrenii https://journals.viamedica.pl/psychiatria/article/view/47514/36540
Według badań wit.C łagodziła objawy przeziębienia lub grypy, a wg tradycji środków z jej sporą zawartością używano od zawsze podczas takich chorób, np. soku z dzikiej róży albo malin. (Oczywiście to muszą być prawdziwe soki, a nie barwione wytwory z tymi surowcami głównie w nazwie, które są często spotykane w sklepach).
"Banalna" herbata z sokiem malinowym to zastrzyk różnych witamin i fitoskładników, w tym antywirusowych.
Dziwne ze w ostatnich latach wyklucza się jakiekolwiek działanie w leczeniu przeziębienia czy jego szybszego przechorowania
Pamiętam że nawet tu na portalu było to poruszane.
To jak to w końcu jest