Chyba wszyscy znamy powiedzenie: W zdrowym ciele zdrowy duch. Czy jednak jest odwrotnie? To pytanie zadają sobie głównie lekarze praktykujący współczesną medycynę, gdzie najczęściej leczy się schorzenia ciała i zaburzenia psychiczne w oddzieleniu od siebie.

  1. Ciało i umysł 
  2. Połączone terapie 
  3. Ciekawa analiza
  4. Co warto zapamiętać?

Ciało i umysł 

Jeśli przyjrzymy się np. tradycyjnej medycynie chińskiej, zauważymy, że tam człowieka traktuje się jako jedność, z występowaniem wzajemnych interakcji między strefą fizjologiczną i psychiczną.  Powoli ten trend zaczyna przebijać się i do współczesnej medycyny.

zdrowy, aktywny fizycznie mężczyzna

Połączone terapie 

Amerykańska agencja odpowiedzialna za zdrowie układu sercowo-naczyniowego, American Heart Association stwierdza, że dbanie o strefę psychiczną pacjenta może zmniejszać ryzyko występowania chorób układu sercowo-naczyniowego oraz wspierać leczenie pacjentów już cierpiących na tego typu dolegliwości. Sami zwracają uwagę na to, że zbytnio skupiają się na wyłącznym leczeniu choroby, a za mało uwagi poświęcają leczeniu danej osoby. 

Stwierdzają także, że istnieje coraz więcej dowodów na to, że terapie, które mają poprawić zdrowie psychiczne pacjentów, będą miały również pozytywny wpływ na zdrowie układu krążenia.

Ciekawa analiza

Naukowcy przeprowadzili analizę różnych badań, które obejmowały takie zagadnienia jak (m.in.): 

  • zdrowie psychiczne
  • dobre samopoczucie 
  • depresja 
  • lęk 
  • stres
  • uraz
  • złość 
  • pesymizm i optymizm 
  • wdzięczność
  • szczęście
  • zadowolenie z życia
  • psychoterapia
  • medytacja.

Po analizie danych okazało się np. to, że osoby z problemami psychicznymi są silnie narażone na ryzyko występowania chorób układu krążenia, cukrzycę typu 2, otyłość, nadmiar cholesterolu, czy wysokie ciśnienie krwi. Dodatkowo taki stan psychiczny wiąże się ze zwiększonym ryzykiem innych niekorzystnych dla zdrowia aktywności tj. niewłaściwa dieta, uzależnienie od leków, czy palenie. Dlatego tak ważne są wnioski z ich oświadczenia.

zdrowy mężczyzna

Co warto zapamiętać?

  1. Występuje nierozerwalna triada między umysłem, sercem a ciałem. 
  2. Zauważa się wyraźny związek między stanem psychicznym pacjenta, jego samopoczuciem a ryzykiem wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego.
  3. Gdy stosuje się techniki poprawiające zdrowie psychiczne pacjenta cierpiącego na choroby układu krążenia, obserwuje się poprawę również samej choroby.

Lekarze nie powinni skupiać się wyłącznie na leczenie samego stanu chorobowego, ale traktować pacjenta jako całość i wdrożyć wszystkie możliwe techniki, które mogą zapewnić mu lepsze zdrowie. 

Bibliografia - link do badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33486973/ 

Levine GN, Cohen BE, Commodore-Mensah Y, Fleury J, Huffman JC, Khalid U, Labarthe DR, Lavretsky H, Michos ED, Spatz ES, Kubzansky LD; American Heart Association Council on Clinical Cardiology; Council on Arteriosclerosis, Thrombosis and Vascular Biology; Council on Cardiovascular and Stroke Nursing; and Council on Lifestyle and Cardiometabolic Health. Psychological Health, Well-Being, and the Mind-Heart-Body Connection: A Scientific Statement From the American Heart Association. Circulation. 2021 Jan 25:CIR0000000000000947. doi: 10.1161/CIR.0000000000000947. Epub ahead of print. PMID: 33486973.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)