Jelita w istotny sposób wpływają na stan odżywienia, stan zdrowia, a nawet stan psychiczny. Wykazują one wielokierunkową komunikację z licznymi systemami regulacyjnymi w organizmie, która zachodzi między innymi za pośrednictwem specyficznych bakterii. Jednym z czynników potencjalnie zagrażających dobrej kondycji jelit i mikrobiocie jest stres, zwłaszcza jeśli ma charakter przewlekły.

Rola jelit w kształtowaniu zdrowia

Jelita niezbędne są do utrzymania przebiegu wielu reakcji fizjologicznych pozwalających cieszyć się zdrowiem. Jedną z podstawowych dróg, za której pośrednictwem jelita biorą udział we wzmacnianiu organizmu, jest uczestnictwo we wchłanianiu substancji odżywczych z pokarmu. Dostępność wielu aminokwasów (np. tryptofanu), składników mineralnych (np. magnezu), czy witamin (np. witaminy D) w dużym stopniu odpowiada za kondycję psychiczną i równowagę neuroprzekaźników związanych z pobudzeniem organizmu do walki lub ucieczki oraz tych, które umożliwiają relaksację.

Przeczytaj koniecznie: 

Ponadto jelita stanowią barierę, która zabezpiecza organizm przed wniknięciem do niego niektórych substancji, czy mikroorganizmów potencjalnie szkodliwych. Działanie ochronne zawdzięczane jest w dużej mierze bakteriom bytującym naturalnie w jelitach oraz bioaktywnym związkom wydzielanym przez nie. Mogą one wspierać walkę z infekcjami, czy też łagodzić stany zapalne. Ponadto uczestniczą w wydzielaniu neuroprzekaźników kontrolujących samopoczucie psychiczne (np. serotoniny).

ból brzucha skurcze jelit

Oddziaływanie stresu na jelita

Stres, szczególnie kiedy przebiera formę chroniczną, w niekorzystny sposób wpływa na stan jelit. To działanie prowadzi do obniżenia dalszej tolerancji dystresu psychicznego i w konsekwencji utworzenia błędnego koła. W koło to zaangażowane jest kilka procesów osłabiających stan morfologiczny i funkcjonalny jelit.

Otóż pogorszeniu ulega motoryka jelit, przez co spowolniony jest pasaż pokarmu przez przewód pokarmowy i większe jest ryzyko zalegania niestrawionych resztek. Ze względu na nasilenie stanów zapalnych uwrażliwieniu ulegają połączenia nerwowe w obrębie trzewi, co często powoduje bóle i dyskomfort. Zaburzeniu ulega również wydzielanie substancji trawiennych, które prowadzić może do choroby refluksowej. Połączenia ścisłe w jelitach mogą utracić stabilność prowadząc do osłabienia śluzówki, a kompozycja i liczebność bakterii wykazujących działanie ochronne może ulec poważnemu zaburzeniu. Wszystkie te aspekty finalnie nasilają aktywność nerwu błędnego, który łączy trzewia z mózgiem i obniża próg tolerancji stresu. Pogarsza się wtedy nie tylko reakcja emocjonalna na negatywne wydarzenia, ale również poziom skupienia uwagi w ciągu dnia, a także zwiększa się ryzyko chorób zapalnych jelit, chorób autoimmunologicznych, czy infekcji.

Zwalczanie wpływu stresu na jelita

Istnieje kilka sposobów na wzmocnienie ochrony jelit w warunkach stresu. Duży wpływ ma odpowiednio zbilansowana dieta bogata w błonnik oraz fermentowane warzywa i przetwory mleczne. Korzystna może być zwiększona podaż aminokwasu glutaminy, która jest substratem energetycznym dla komórek odpornościowych oraz budulcowym dla kosmków jelitowych. Ponadto pozytywny efekt przynieść może zastosowanie indywidualnie dobranej probiotykoterapii, czy wykorzystanie preparatów o działaniu wielokierunkowym, takich jak kannabidiol (CBD), który bierze udział w łagodzeniu reakcji stresowej organizmu oraz stanów zapalnych. Duże znaczenie ma również odpowiednie nawodnienie oraz zastosowanie technik redukcji stresu uwzględniających naukę regulacji oddechu.

Komentarze (3)
Bull

Przy okazji polecam lekturę: W jaki sposób glutamina wpływa na jelita?

Czytaj więcej na https://www.sfd.pl/art/Suplementy/W_jaki_spos%C3%B3b_glutamina_wp%C5%82ywa_na_jelita_-a5026.html 

1
M-ka

Białka nadające różnym organom elastyczności i "zwartości" to jeden z podstawowych składników organizmu, zależy od nich praca serca, płuc, jelit, jakość śluzówek i skóry, mięśni, kości, naczyń krwionośnych... Każdy ważny organ musi mieć odpowiednią elastyczność, co dają właśnie białka tworzące kolagen i zdrowe tłuszcze.

SAA upośledzają syntezę kolagenu, więc nie dziwi mnie, że po latach stosowania np. serce wysiada czy jelita. Moim zdaniem jeśli ktoś ich używa, powinien robić regularne przerwy i kuracje pozwalające organizmowi odbudować takie tkanki.

0
M-ka

Miałam na myśli, że stosowanie saa to jakgdyby ciągły stres dla jelit.

A co do przejściowych stresów, to pomocne bywa też ciepło, bo układ pokarmowy często reaguje skurczami na stresory, co powoduje ból. Ciepło działa rozkurczowo.

0