Czy kiedykolwiek czułeś się przytłoczony zewnętrznym światem i najchętniej zatopiłbyś się w swoim umyśle z powodu hałasu wokół Ciebie? Jeśli tak, to możliwe, że doświadczasz przeciążenia sensorycznego. To, w jaki sposób odczuwamy przeciążenie sensoryczne albo co je wywołuje, jest różne w zależności od osoby. Choć czasami takie przytłoczenie może być przerażającym doświadczeniem, to wiedz, że istnieją sposoby, które pomogą Ci odzyskać kontrolę.

Czym jest przeciążenie sensoryczne

Przeciążenie sensoryczne oznacza, że otrzymujesz więcej informacji z pięciu zmysłów, niż może znieść Twój mózg. Twoje zmysły, takie jak zapach, smak, dotyk, wzrok i dźwięk, przekazują mózgowi informacje o otoczeniu, a mózg je interpretuje i kontroluje Twoją reakcję. Jeśli przyjmiesz zbyt wiele informacji ze swoich zmysłów, mózg po prostu nie będzie w stanie im nadać sensu lub skupić się na tym, co się dzieje. Następnie sygnalizuje ciału, że musisz uciec od tych wszystkich bodźców. Może to się przerodzić w niepokój lub panikę.

Jakie są objawy przeciążenia sensorycznego?

Objawy przeciążenia sensorycznego zależą od osoby: jedna może być wrażliwa na głośne dźwięki i migające światła, podczas gdy innej przeszkadzają silne zapachy. Do najczęstszych objawów przeciążenia sensorycznego należą:

  • skrajna drażliwość
  • trudności z koncentracją i uczuciem niepokoju
  • uczucie przytłoczenia lub zestresowania
  • niepokój lub strach
  • zasłanianie uszu lub oczu, aby zablokować wszelkie bodźce sensoryczne
  • wrażliwość na tkaniny, metki odzieży lub inne tekstury
  • niezdolność do blokowania wszelkich dźwięków, zapachów lub innego rodzaju bodźców sensorycznych.

Co powoduje przeciążenie sensoryczne?

Przeciążenie sensoryczne jest spowodowane niezdolnością mózgu do radzenia sobie ze zbyt dużą ilością informacji sensorycznych w tym samym czasie. Sytuacje takie, jak huczne koncerty, głośna restauracja lub utknięcie w dużym tłumie na lotnisku, mogą wywołać przeciążenie. To, co powoduje, że mózg reaguje w ten sposób, nie jest dobrze znane, ale może to być struktura mózgu, szczególnie jeśli masz zaburzenie przetwarzania sensorycznego.

Stany związane z przeciążeniem sensorycznym

lęk

Zaburzenie przetwarzania sensorycznego Jest to zaburzenie neurologiczne, w którym ludzie odmiennie reagują na informacje sensoryczne. Mózg ma problemy z przetwarzaniem informacji pochodzących z Twoich zmysłów, co prowadzi do epizodów przeciążenia sensorycznego.

Autyzm

Często problemy sensoryczne towarzyszą zaburzeniom ze spektrum autyzmu, które wpływają na komunikację i zachowanie. Problemy sensoryczne w autyzmie mogą obejmować zarówno nadwrażliwość, jak i niedostateczną wrażliwość na takie rzeczy, jak dźwięki i dotyk.

ADHD

Chociaż badania nad zespołem nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (inaczej ADHD) i przeciążeniem sensorycznym są niezwykle ograniczone, to wrażliwość sensoryczna została powiązana również z ADHD.

PTSD

Epizody zespołu stresu pourazowego (PTSD) mogą również obejmować przeciążenie sensoryczne. Różne zdarzenia, zmęczenie i stres mogą się do tego przyczynić, wywołując wyostrzenie zmysłów.

Inne mniej powszechne stany związane z przeciążeniem sensorycznym obejmują:

  • zaburzenia lękowe
  • fibromialgię
  • zespół chronicznego zmęczenia
  • zespół Tourette'a
  • stwardnienie rozsiane.

Jak możesz uzyskać diagnozę?

Przeciążenie sensoryczne nie jest oficjalnym zaburzeniem zdrowia psychicznego, więc nie otrzymasz formalnej diagnozy, tak jak lęku lub ADHD. Z pomocą lekarza, lub terapeuty możesz jednak dowiedzieć się, czy masz podobny stan, lub zidentyfikować wyzwalacze.


Jak sobie radzić z przeciążeniem sensorycznym

Z przeciążeniem sensorycznym można sobie radzić za pomocą pewnych technik, takich jak:

  • unikanie głośnych wydarzeń, migających świateł, niektórych zapachów lub dużych tłumów
  • prowadzenie dziennika ze swoimi doświadczeniami
  • zapewnienie sobie wystarczającej ilości snu
  • picie odpowiedniej ilości wody
  • jedzenie zdrowej, zbilansowanej diety
  • unikanie sytuacji, które powodują stres lub niepokój.

Podsumowanie

Przeciążenie sensoryczne może być przerażającym doświadczeniem, które powoduje ogromny dyskomfort, a nawet cierpienie. Często występuje z innymi pokrewnymi stanami, takimi jak autyzm i ADHD, ale czasami nie ma z nimi związku. Nie ma lekarstwa na przeciążenie sensoryczne, ale istnieje wiele sposobów radzenia sobie z nim i zmniejszenie go, zarówno w domu, jak i z pomocą lekarza.

Zawarte treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i informacyjny. Starannie dbamy o ich merytoryczną poprawność. Niemniej jednak, nie mają one na celu zastępować indywidualnej porady u specjalisty, dostosowanej do konkretnej sytuacji czytelnika.
Komentarze (0)