Stosowanie probiotyków staje się coraz bardziej popularne. Dla wielu osób to pewny sposób na poprawę zdrowia i samopoczucia. Probiotyki są uważane nie tylko za korzystne dla naszego układu pokarmowego, ale też coraz więcej badań wskazuje na bezpośrednie i pośrednie interakcje między mikrobiotą jelitową a ośrodkowym układem nerwowym.

Psychobiotyki wspierają zdrowie psychiczne

Termin psychobiotyki pojawił się w 2013 roku. Odnosi się on do „dobrych bakterii”, które odgrywają ważną rolę w funkcjonowaniu osi jelito-mózg i jak potwierdzają badania, wpływają na zdrowie także psychiczne oraz na aktywność mózgu. Wzajemne oddziaływanie na siebie jelit i mózgu i „relacje” z tym związane są przedmiotem badań naukowców już od kilku lat. Nazwa psychobiotyki odnosi się do probiotyków i prebiotyków, które mogą wpływać na zależności między jelitami a mózgiem. Są to przede wszystkim bakterie należące do rodzaju Bificobacterium i Lactobacillus:

 • Lactobacillus acidophilus
 • Lactobacillus helveticus
 • Lactobacillus plantarum
 • Lactobacillus casei
 • Lactobacillus rhamnosus
 • Lactobacillus delbrueckii subsp. bulgaricus
 • Lactobacillus gasseri
 • Bifidobacterium breve
 • Bifidobacterium longum
 • Bifidobacterium infantis
 • Streptococcus salivarius

Dobre bakterie mogą poprawiać nastrój

probiotyki

Zaburzenia stresowe i lękowe to dwie częste choroby psychiczne występujące na świecie. Dotykają zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zaburzenia te nie tylko objawiają się określonymi zachowaniami i objawami neurologicznymi, ale często są również ściśle związane z problemami ze strony układu pokarmowego. Według Amerykańskiego Towarzystwa Psychiatrycznego ludzie, którzy doświadczają stresu i niepokoju przez długi czas, często borykają się również z wynikającymi z tego innymi szkodliwymi skutkami zdrowotnymi. Pomocne mogą okazać się probiotyki, których działanie może pomóc w walce ze stresem, depresją, lękiem i finalnie poprawić nam nastrój.

Czy badania naukowe to potwierdzają?

Wsparcie mikroflory jelitowej organizmu probiotykami może skutecznie przyczynić się do poprawy stanu zdrowia chorego. Do takich wniosków doszli naukowcy z University of Missouri. Przeprowadzili badanie, któremu poddali gatunek ryby zwany danio pręgowane. Ryby te lepiej reagowały na stresory, takie jak przepełnione zbiorniki, gdy podano im pospolitą bakterię występującą zarówno w jogurcie, jak i suplementach probiotycznych - Lactobacillus plantarum. Badacze codziennie wprowadzali inny stresor. Były to typowe wzorce stresu środowiskowego, takie jak stres izolacyjny i zmiana temperatury. Wyniki tego badania zostały opublikowane w Scientific Reports.

Naukowcy obserwowali ruchy ryb w zbiornikach wodnych za pomocą zaawansowanych komputerowych narzędzi pomiarowych. Wcześniejsze badania wykazały, że zestresowane ryby spędzały więcej czasu na dnie zbiorników. Gdy podano im probiotyki, spędzały więcej czasu w górnej części zbiorników. Była to zmiana zachowania wskazująca na to, że były one mniej zestresowane lub mniej niespokojne. Wnioski badaczy wskazują jednoznacznie na to, że szczep Lactobacillus wywiera pozytywny wpływ na zachowania związane z lękiem i reakcje na stres.

Wyniki badań sugerują, że niektóre szczepy probiotyczne mogą wspierać zdrowie psychiczne, mają pozytywny wpływ na zachowania związane z lękiem i reakcją na stres. Z pewnością jednak konieczne są dalsze badania na ten temat.

Źródło:

Davis, D. J. et al. Lactobacillus plantarum attenuates anxiety-related behavior and protects against stress-induced dysbiosis in adult zebrafish. Sci. Rep. 6, 33726; doi: 10.1038/srep33726 (2016).

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6255950/

Komentarze (0)