Czy zdarza Ci się podejmować wyzwania, w których nie jesteś w stanie dotrwać do końca? Składasz obietnice sobie albo innym, ale po jakimś czasie się z nich wycofujesz? Dzieje się tak, ponieważ nie masz wystarczająco silnej woli.  Coraz więcej badań sugeruje, że siłę woli możemy porównać do mięśnia, który należy trenować.

To tak jak z treningiem mięśni: aby je wzmocnić, musisz ćwiczyć, ale kiedy ćwiczysz zbyt intensywnie, mięśnie stają się zmęczone i potrzebują czasu na regenerację.

Jak trenować "mięśnie" samokontroli, aby wzmacniać siłę woli?

Trening oraz zwiększanie siły woli nie są takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Chcąc poprawić siłę własnej woli, nie próbuj rzucać się na głęboką wodę. Nie próbuj rzucać palenia w jeden dzień, jeśli palisz od 10 lat. Musisz stopniowo oszukiwać mózg i palić coraz mniej. Tak jest ze wszystkim. Zacznij stopniowo wykonywać mniejsze zadania, a wraz ze wzrostem siły woli, pnij się wyżej do osiągnięcia celu.

Trenuj swoją wolę każdego dnia

Dobrym ćwiczeniem w treningu siły woli może być zaangażowanie się w jakikolwiek sport. Zaczynając od podstaw oraz stawiania sobie nowych celów w tym, czym już się zajmujesz. 

Siłę woli możesz również ćwiczyć w życiu codziennym. Zamiast używać windy - chodź po schodach, zamiast szukać parkingu przy drzwiach wejściowych - parkuj na końcu parkingu, zamiast kupować ulubione słodycze - wybieraj owoce itd.

Zadbaj o dietę

dieta

Badania pokazują, że zła dieta skłania nas do dokonywania bardziej emocjonalnych wyborów. Za każdym razem, kiedy próbujesz użyć siły woli, rozpoczynasz walkę między racjonalną i emocjonalną częścią mózgu. Musisz zdecydować, co wybrać: gratyfikację natychmiastową czy opóźnioną - w konsekwencji z większą korzyścią dla Ciebie. Zacznij od małych zmian, aby oszukać mózg. Zamień kolejną szklankę słodzonego napoju na wodę, kawę lub zieloną herbatę, a porcję frytek na sałatkę.

Pracuj nad redukcją stresu

Kiedy jesteśmy spokojni, chętniej słuchamy racjonalnej części naszego mózgu (silna wola), zamiast działać emocjonalnie i ulegać pokusom. Medytacja oraz techniki relaksacyjne mogą poprawić samokontrolę. Dodatkowo pamiętaj o wysypianiu się. Niewystarczająca ilość snu i zmęczenie mogą osłabić Twoją siłę woli.

Realistyczne cele dziel na etapy

Wyznaczaj realistyczne cele, które są motywujące, ale wykonalne. Większe projekty możesz podzielić na kilka etapów, aby się nie wypalić. Poczucie robienia postępów zwiększa samoocenę oraz siłę woli i motywuje do działania.

Trenuj swoją siłę  woli, ale nie przesadzaj

Badania sugerują, że trenowanie naszej siły woli czyni cuda, jednak wszystko jest dobre, ale z umiarem. Jeśli staniesz się maniakiem samokontroli i będziesz nim zbyt długo - także wypalisz się. Pamiętaj, że Twoja siła woli będzie musiała się naładować.

Podsumowując

Nasza silna wola staje się silniejsza przy regularnym jej trenowaniu. Możesz ją ćwiczyć za pomocą drobnych rzeczy, takich jak ścielenie łóżka każdego ranka czy wybieranie owoców zamiast słodyczy. Małymi krokami stawiaj sobie większe wyzwania, które zwiększają Twoją samokontrolę.

„Różnica między osobą odnoszącą sukcesy a innymi, nie polega na braku siły czy na braku wiedzy, ale raczej na braku silnej woli”.

Vince Lombardi

Źródła:

https://medium.com/@tunikova_k/the-science-of-willpower-how-to-train-your-productivity-muscle-8b2738ce745b

Komentarze (0)