Czy często zdarza Ci się zgadzać na wszystko, o co proszą Cię inni? Masz wrażenie, że wszyscy kierują Twoim wolnym czasem oprócz Ciebie? A może czujesz się wykorzystywany i trudno Ci stanąć we własnej obronie?

Brak asertywności może doprowadzić do strachu i obawy przed wyrażaniem siebie i swoich uczuć oraz do kompleksów i niepokoju. Każdy z nas chce być pewnym siebie, jednak nie każdy wie, jak być asertywnym i stanowczym. Asertywność to bycie świadomym swojego zdania i stawianie siebie na pierwszym miejscu, bez obrażania innych i bez agresji. Asertywność może pomóc Ci w trudnych sytuacjach, doda pewności siebie i może także zwiększyć szansę na znalezienie radości w życiu i uzyskanie tego, czego pragniesz. Jeśli masz problemy z wyrażaniem swojego zdania, nie potrafisz odmawiać i stale stawiasz innych na pierwszym miejscu, powinieneś nauczyć się bycia bardziej asertywnym. Jak to zrobić?

asertywność

Jasno komunikuj swoje potrzeby

Naucz się dzielić  swoimi uczuciami, pragnieniami i potrzebami bez agresji i obrażania innych. Pamiętaj, że masz prawo do wyrażania swojej opinii i nie wiąże się to z brakiem szacunku do innych, a z szacunkiem do siebie i swoich potrzeb.

Jasno wyrażaj swoje uczucia

Kiedy czujesz się zestresowany i wiesz, że wieczór w domu jest tym, czego potrzebujesz, wytłumacz to swoim przyjaciołom, którzy chcą na siłę wyciągnąć Cię na miasto. Sam wiesz najlepiej, co jest dla Ciebie odpowiednie.

Naucz się odmawiać

Jeśli myślisz, że odmawianie innym jest niegrzeczne i samolubne, to jesteś w błędzie. W dzisiejszych czasach wszyscy żyjemy na pełnych obrotach, często nie mając czasu dla siebie. Dlatego, jeśli stale poświęcasz swój czas i energię na innych, może to odbić się na Twoim zdrowiu. Mówienie „nie” w uprzejmy i pełen szacunku sposób nauczy Cię bycia asertywnym. Ustal własne priorytety i postaw siebie i swój czas na pierwszym miejscu.

Poniżej kilka zwrotów, które pomogą Ci w delikatny sposób odmawiać:

 • Brzmi świetnie, ale niestety mam już plany.
 • Bardzo mi miło, że o mnie pomyślałeś, ale nie mogę tego zrobić.
 • Przykro mi, ale tym razem nie dam rady Ci pomóc.
 • Przepraszam, ale nie mogę tego zrobić.
 • Bardzo chętnie, ale nie dam rady.
 • Dziękuję, że o mnie pomyślałeś, ale mam sporo na głowie.
 • Miło mi, ale jestem zmęczony i muszę odpocząć.
 • Dziękuję, ale to nie dla mnie.
 • Przykro mi, ale w ten weekend jestem zajęty.
 • Bardzo bym chciał, ale już się umówiłem.
 • Jeśli nie chcesz, żeby inni "chodzili Ci na głowę", wyznacz granice i naucz się grzecznie odmawiać. Asertywność doda Ci pewności siebie i przede wszystkim pozwoli Ci robić to, co naprawdę lubisz.

Źródło: https://www.thelawofattraction.com/how-to-be-assertive/

https://www.inc.com/lolly-daskal/7-powerful-habits-that-make-you-more-assertive.html

Komentarze (0)