O naszym życiu można powiedzieć wiele rzeczy, jednak mało kto z nas może stwierdzić, że żyje w środowisku wolnym od stresu. Co gorsza, zapewne większość z nas ma wrażenie, że liczba sytuacji stresotwórczych z każdym dniem się powiększa. 

Czy można zatem dziwić stale rosnąca liczba pacjentów gabinetów psychologicznych i osób szukających porady specjalisty…? Stres to nie tylko strefa psyche, ale również możliwe i namacalne pogorszenie zdrowia fizycznego. Naukowcy zauważyli, że stany depresyjne mogą być związane z aż 29% wzrostem ryzyka zachorowania na nowotwory oraz 8% spadkiem szans na wygranie z tą chorobą… 

Lekarze widzą bezpośredni związek łączący stres z problemami ze strony układu sercowo-naczyniowego, czy też cukrzycy. Nadmiar stresu może prowadzić bezpośrednio do powstawania depresji. Depresję najczęściej leczy się w sposób farmakologiczny, jednak co pokazują badania, skuteczność takiej interwencji obserwuje się jedynie u około 30% pacjentów. 

Polskie badanie

Polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Gdańsku postulują, że być może części pacjentów będzie można pomóc, zmieniając ich sposób odżywianie i wprowadzając dietę ketogeniczną. Osobom walczącym o piękną sylwetkę dieta ketogeniczna kojarzy się głównie z szybkim zmniejszeniem wagi ciała i ew. możliwością utrzymania szczupłej sylwetki przez długi czas. Musimy jednak pamiętać, że jej geneza wywodzi się od lekarzy walczących z padaczką u swoich pacjentów. 

Dieta ketogeniczna - czyli jaka?

Dla osób, którym obce jest pojęcie dieta ketogeniczna, w największym skrócie. Polega ona na znaczącym ograniczeniu spożywania produktów zawierających węglowodany, często do granicy >30 g dziennie, zjadaniu odpowiedniej ilości białka, a reszta kalorii powinna pochodzić z kwasów tłuszczowych. 

Dieta ketogeniczna dzięki potencjalnej zdolności do zwiększania poziomu w GABA (jeden z głównych neuroprzekaźników), może wspomóc aktywność części leków stosowanych w leczeniu depresji. Choć nie mamy 100% pewności, że dietę ketogeniczna należy stosować w każdym przypadku depresji, to jednak polscy naukowcy przedstawiają w swoim badaniu argumenty przemawiające za taką pomocą osobom zmagającym się z depresją.

Bibliografia - link do badania:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33497756/ 

Włodarczyk A, Cubała WJ, Stawicki M. Ketogenic diet for depression: A potential dietary regimen to maintain euthymia? Prog Neuropsychopharmacol Biol Psychiatry. 2021 Jan 23:110257. doi: 10.1016/j.pnpbp.2021.110257. Epub ahead of print. PMID: 33497756.

Komentarze (0)