Depresja prenatalna dotyka około 10 do 15 procent kobiet i jest tak powszechna, jak depresja poporodowa. Depresja może być przekazywana genetycznie, ale nowe badania sugerują, że zdrowie psychiczne matki w czasie ciąży może mieć ogromny wpływ na jej dziecko.
Chociaż wspólne ryzyko genetyczne jest jednym z potencjalnych wyjaśnień, fizjologiczne konsekwencje depresji doświadczanej przez matkę mogą wpływać na rozwój mózgu płodu.
Depresja w ciąży - badania
Badania pokazują, że dzieci kobiet, które doświadczają depresji podczas ciąży, są 1,5 razy bardziej narażone na depresję w dorosłym życiu.
Jakie są objawy depresji w ciąży?
Objawy depresji obejmują ciągłe uczucie smutku, beznadziejności, nadmierny płacz, brak energii, brak motywacji, wycofanie społeczne.
Jak zapobiegać depresji?
Bycie w ciąży wymaga wiele poświęceń i może być przytłaczające. Pamiętaj, że w tym czasie dbanie o siebie jest kluczowe w opiece nad dzieckiem, a Twoje zdrowie jest najważniejsze.
Ogranicz obowiązki i skup się na rzeczach, które pomagają Ci się zrelaksować. Spaceruj, gotuj, uprawiaj jogę, słuchaj ulubionej muzyki. Rób to, co daje Ci radość i spokój.
Pamiętaj o zdrowej, zbilansowanej diecie oraz o odpowiedniej ilości snu.
Rozmawiaj ze swoim partnerem, z rodziną i kiedy tylko tego potrzebujesz - proś o wsparcie, nie wstydź się zwrócić o pomoc do poradni lub specjalisty.
Referencje:
- https://www.webmd.com/baby/
pregnancy-depression - https://www.healthline.com/
health-news/women-depression- during-pregnancy-increases- childs-risk-of-mood-disorders- 100913