Depresja prenatalna dotyka około 10 do 15 procent kobiet i jest tak powszechna, jak depresja poporodowa. Depresja może być przekazywana genetycznie, ale nowe badania sugerują, że zdrowie psychiczne matki w czasie ciąży może mieć ogromny wpływ na jej dziecko.

Chociaż wspólne ryzyko genetyczne jest jednym z potencjalnych wyjaśnień, fizjologiczne konsekwencje depresji doświadczanej przez matkę mogą wpływać na rozwój mózgu płodu.

Badania pokazują, że dzieci kobiet, które doświadczają depresji podczas ciąży, są 1,5 razy bardziej narażone na depresję w dorosłym życiu.

Jakie są objawy depresji w ciąży? 

Objawy depresji obejmują ciągłe uczucie smutku, beznadziejności, nadmierny płacz, brak energii, brak motywacji, wycofanie społeczne. 

Jak zapobiegać depresji?

Bycie w ciąży wymaga wiele poświęceń i może być przytłaczające. Pamiętaj, że w tym czasie dbanie o siebie jest kluczowe w opiece nad dzieckiem, a Twoje zdrowie jest najważniejsze.

Ogranicz obowiązki i skup się na rzeczach, które pomagają Ci się zrelaksować. Spaceruj, gotuj, uprawiaj jogę, słuchaj ulubionej muzyki. Rób to, co daje Ci radość i spokój.

Pamiętaj  o zdrowej, zbilansowanej diecie oraz o odpowiedniej ilości snu.

Rozmawiaj ze swoim partnerem, z rodziną, i kiedy tylko tego potrzebujesz - proś o wsparcie, nie wstydź się zwrócić o pomoc do poradni lub specjalisty.

Referencje:

Komentarze (0)