Jeśli masz dzieci, to z pewnością znasz to wieczne wołanie: „mama, am am”, „jestem głodny”, „coś bym zjadł”. Oczywiście istnieje też grupa niejadków, ale jednak większość maluchów cały czas szuka czegoś do jedzenia. W sumie to nie jest takie dziwne, biorąc pod uwagę, że rosną, rozwijają się, a do tego bywają dni, że nie usiądą na pupie, tylko cały czas biegają, skaczą, wdrapują się itp. Skądś tę energię muszą czerpać. Możesz pójść na łatwiznę i po prostu mieć przy sobie zawsze jakiegoś batonika, cukierka lub paczkę chrupków, ale wtedy nie zapomnij zacząć odkładać pieniędzy na dobrego stomatologa i specjalistów od nadwagi i otyłości.
Mały wysiłek duże korzyści
Jeśli szkoda Ci pieniędzy, a przede wszystkim zdrowia dzieci, wysil się trochę i zaplanuj dla swoich pociech zdrowe i pożywne posiłki. Pamiętaj, że ich organizm potrzebuje dużo energii do utrzymania prawidłowego rozwoju kości, mięśni oraz funkcjonowania całego organizmu. A jeżeli kojarzą Ci się one jedynie z trudną dostępnością albo długim czasem przygotowania, to jesteś w dużym błędzie. Czytaj dalej i zgarnij pomysły na łatwe, szybkie i mądre przekąski dla dzieci i nie tylko — sam również możesz z nich skorzystać.
Zdrowe przekąski dla dzieci
Jako rodzic chcesz, aby Twoje dziecko rosło zdrowe i silne. Jednym ze sposobów, aby to osiągnąć, jest zapewnianie pożywnych przekąsek między posiłkami. Zdrowe przekąski wypełniają brzuchy dzieci ważnymi witaminami, minerałami i składnikami odżywczymi, których potrzebują ich rosnące ciała. Niezdrowe, dostarczają jedynie cukru, tłuszczu, co w konsekwencji prowadzi do próchnicy, dodatkowych kilogramów i wszelkich konsekwencji z tym związanych.
Co możesz zaproponować swojemu dziecku?
Owoce — świeże tak, ale uważaj na suszone
Wybierając przekąski dla swoich dzieci, wybieraj, te, które są jak najmniej przetworzone, bogate w składniki odżywcze. Najprostszym wyborem są świeże owoce — wystarczy je umyć, pokroić i gotowe. Dostarczają błonnika, wielu witamin, a także minerałów. Możesz się zastanawiać, czy suszone owoce to także dobra opcja. Są one odżywcze, ale zawierają dużo naturalnych cukrów, zatem nie dawaj ich dzieciom w ilościach nieograniczonych.
Nie zapominaj też o warzywach. Choć nie są tak słodkie, jak owoce, to jednak mogą również stanowić super przekąskę np. miska pomidorków koktajlowych (przekrojonych na pół jeśli masz młodsze dziecko), pokrojona papryka, marchewka w słupkach itp. Dostarczają mnóstwo witamin, minerałów, błonnika, a przy tym niewiele kalorii.
Produkty mleczne — czytaj skład przed podaniem
Możesz także sięgnąć po produkty mleczne takie jak paluszki serowe, jogurt naturalny, twarożek itp. Są bogate w wapń, który jest potrzebny do budowania kości. Pamiętaj jednak, że niektóre produkty mleczne mają wysoką zawartość tłuszczu (np. paluszki serowe) i cukru (np. słodzone jogurty). Nie kupuj ich zatem bezmyślnie, tylko czytaj etykiety ze składem.
Liofilizowane owoce — chrupiąca lekka przekąska
Owoce liofilizowane to świetna alternatywa dla wszystkiego, co chrupiące. Są to zwykłe, pełne witamin owoce, które w procesie wytwarzania najpierw zostają zamrożone, następnie przywraca się je do naturalnej temperatury, by na koniec mocno wysuszyć. Są pozbawione wody, ale nie witamin! I choć nie jest to najtańsza przekąska, to z pewnością bardzo smaczna i zdrowa. Można je kupić w małych jednoporcjowych opakowaniach lub w większych bardziej ekonomicznych.
Orzechy i masła orzechowe
Orzechy są bogate w zdrowe tłuszcze, które pomagają dzieciom rozwijać mózg. Niektórzy obawiają się alergii na orzeszki ziemne, szczególnie u najmłodszych pociech, ale zawsze można to przetestować, podając niewielką porcję. Są także alternatywy m.in. masło z migdałów, orzechów laskowych i inne. Kolejną obawą jest potencjalne zakrztuszenie, zatem podaj orzechy dziecku, które sobie z nimi poradzi — z pewnością nie jest to dobra opcja dla rocznego malucha, które dopiero uczy się jeść i ma stosunkowo niewiele zębów.
- Mały wysiłek duże korzyści
- Zdrowe przekąski dla dzieci
- Co możesz zaproponować swojemu dziecku?
- Czy parówki i kabanosy to dobre przekąski?
- Czy słodycze bez cukru to dobre przekąski?
- Czy wafle ryżowe są zdrowe?
- Podsumowanie
Czy parówki i kabanosy to dobre przekąski?
Czasami szukamy w popłochu jakąś przekąskę dla dziecka. Mówi się nam, żeby podać źródło białka. Czy w takim razie mięso jest w porządku? To zależy. Takie przygotowane w domu chude mięsko np. kawałki indyka jest jak najbardziej zdrową opcją. Jednak idąc do małego sklepu spożywczego, bardziej rzucają nam się w oczy parówki czy kabanosy.
Musisz wiedzieć, że oba produkty są mocno przetworzone, zawierają mnóstwo soli i ulepszaczy. Teoretycznie producenci walczą o uwagę i starają się stworzyć opcję, która ma lepszy skład, więc jeśli nie masz wyjścia, wówczas wybierz najmniejsze zło z jak najlepszym składem. Taka jednorazowa akcja nie zrobi dziecku krzywdy, ale miej tę świadomość, że nie jest to rozwiązanie długoterminowe. Staraj się mimo wszystko zapewniać inne przekąski.
Czy słodycze bez cukru to dobre przekąski?
Na rynku rośnie dostępność słodyczy bez cukru. Są nadal słodkie, a to ze względu na różnego rodzaju słodziki. Jedne są lepsze takie jak np. stevia czy erytrol, ale część z nich produkowana jest budżetowo, więc ta jakość jest zwykle średnia. Niemniej, jednak jeśli z jakiegoś powodu chcesz lub musisz podać dziecku słodycze, to raz na jakiś czas taka bezcukrowa opcja jest dopuszczalna. Nie ucz jednak dziecka, że skoro coś ma napis „bez cukru”, to można to jeść bez limitu.
Czy wafle ryżowe są zdrowe?
Wafle ryżowe to przetworzony produkt, ale jeśli stanowi dodatek do przekąski, to jak najbardziej można go wziąć pod uwagę. Nie jest może kopalnią wartości odżywczych, ale nie jest też naszpikowany sztucznymi dodatkami tak bardzo, jak inne chrupiące produkty. Jest natomiast różnica między zjedzeniem całej paczki wafli a kilku sztuk, które są wzbogacone w plaster pieczonego indyka, gotowane jajko czy hummus i oczywiście warzywa.
Podsumowanie
Jedzenie przekąsek zawsze będzie kontrowersyjne. Wielu uważa, że są one zbędne, bo powinniśmy zjadać i podawać dzieciom przede wszystkim zdrowe pełnowartościowe posiłki, a nie uczyć podjadania pomiędzy nimi. Jest w tym trochę racji, ale nie chodzi o to, żeby w ciągu dnia było kilkanaście przekąsek, ani żeby je podawać na każde zawołanie naszego dziecka. Bardzo dobrym podejściem jest założenie np. trzech głównych posiłków i dwóch przekąsek w ciągu dnia.
Ponadto czasami mamy sytuację podbramkową, np. musimy zrobić zakupy po odebraniu dziecka z przedszkola, zabrać je na zajęcia dodatkowe, coś załatwić — mogą się zdarzyć sytuacje, które wydłużą przerwę między głównymi posiłkami, a nasza pociecha będzie zwyczajnie głodna. Zamiast kupować wtedy batona, albo bułkę możesz wybrać lepiej, stawiając na produkty zdrowe, wartościowe, sycące i smaczne. Teraz już wiesz, co warto mieć pod ręką na kryzysowe sytuacje.
Mama Agata
Źródła:
- https://www.bbcgoodfood.com/recipes/collection/healthy-snacks-kids-recipes
- https://www.healthline.com/nutrition/healthy-snacks-for-kids