Odbiorcami tego artykułu będą zapewne głównie mężczyźni. W końcu to testosteron w pewnym sensie kształtuje mężczyzn. Jego wysoki poziom jest atrybutem prawdziwego samca, jednak nie każdy ma go tyle samo, gdyż natura nie zawsze jest sprawiedliwa.
Gdy testosteronu jest zbyt mało...
Gdy jest go zbyt mało, mężczyzna może doświadczać:
- zmniejszoną zdolność do utrzymania erekcji,
- zmniejszoną produkcję nasienia,
- niski popęd seksualny,
- osłabiony przyrost brody na twarzy,
- utratę owłosienia na ciele,
- zwiększenie ilości tkanki tłuszczowej,
- zwiększoną utratę masy mięśniowej,
- pogorszenie stanu kośćca,
- depresję, osłabienie wytrzymałości i siły mięśni, problemy z pamięcią, niski poziom energii, osłabione skupienie.
Ostatnie elementy mogą przekładać się bezpośrednio na jego życie zawodowe, a inne na życie rodzinne oraz ogólnie pojmowany stan zdrowia mężczyzny.
Obecnie szacuje się, że z problemem niskiego poziomu testosteronu boryka się w średnio ponad 2% mężczyzn. Oczywiście pamiętamy, że z wiekiem poziom testosteronu naturalnie spada. Dlatego ten problem dotyka rzadziej młodych mężczyzn (~1%), ale jest już widoczny u co drugiego mężczyzny powyżej 80. roku życia. To właśnie z tych powodów, powinniśmy tak dbać o właściwy poziom testosteronu! A jedna z podpowiedzi jest banalnie prosta do wprowadzenia w życie.
Czy dzienny dystans ma znaczenie dla produkcji testosteronu?
Amerykańsko-włoski zespół naukowców przeanalizował dane z archiwalnego badania wykonanego w latach 2003-2004 z myślą: czy ilość wykonywanych kroków może mieć związek z poziomem testosteronu? Do swojej analizy zakwalifikowali końcowo 279. mężczyzn w wieku powyżej 18 lat (średnia 46 lat), u których zbadano wszystkie parametry powiązane z testosteronem, a jednocześnie monitorowana była ich aktywność ruchowa (ilość kroków).
Wnioski dla kanapowców
Okazało się, że u mężczyzn, którzy wykonywali mniej niż 4000 kroków dziennie, notowano niższe poziomy testosteronu i wolnego testosteronu. Zauważono, wręcz liniową zależność między ilością wykonywanych kroków a poziomem testosteronu. Stwierdzono, że na każde 1000 wykonanych kroków więcej, poziom testosteronu wzrastał o okolo 7 ng / dl.
Drogi mężczyzno! Przeczytaj jeszcze raz, czym grozi niski poziom testosteronu i zastanów się, czy warto tyle siedzieć na kanapie?!
Bibliografia - link do badania:
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/33580402/
Del Giudice F, Glover F, Belladelli F, De Berardinis E, Sciarra A, Salciccia S, Kasman AM, Chen T, Eisenberg ML. Association of daily step count and serum testosterone among men in the United States. Endocrine. 2021 Feb 12. doi: 10.1007/s12020-021-02631-2. Epub ahead of print. PMID: 33580402.