Do tej pory wiedzieliśmy, iż do spadku jakości nasienia mogą prowadzić egzogenne środki o działaniu hormonalnym np. popularne sterydy anaboliczno-androgenne (działają głównie poprzez receptory androgenowe, estrogenowe, progesteronowe). Negatywny wpływ na ustrój mężczyzny przypisuje się też  środkom o działaniu estrogennym obecnym w środowisku takim jak ftalany oraz polichlorowane bifenyle (PCB).

Wszechobecne ftalany i ksenoestrogeny

Ftalany są czynnikami toksycznymi wobec procesów rozwoju i rozmnażania u zwierząt. Są powszechnie używane jako plastyfikatory w produkcji materiałów opartych na PCV i środków medycznych: opakowań preparatów krwi, urządzeń do hemodializy, zgłębników nosowo−żołądkowych i innych. Podejrzewa się, że ftalany zakłócają funkcję układu hormonalnego, szczególnie przez efekt estrogenopodobny. Ekspozycja na ftalany samców szczurów w czasie życia płodowego powoduje zmiany w obrębie jąder. Wykazano, że u mężczyzn pracujących przy opryskiwaniu roślin DDT powodował zmniejszenie liczby plemników oraz prowadził do impotencji.

Podobne działanie hormonalne mogą wykazywać ksenoestrogeny:

  • fitoestrogeny (β-sitosterol, genisteina, daidzeina, kumestrol), mykoestrogeny (zearalenon)
  • metaloestrogeny (Cd, Cr, Ni)
  • środki farmaceutyczne lub terapeutyczne
  • niektóre pestycydy (DDT)
  • chemikalia przemysłowe, detergenty oraz inne syntetyczne związki (4-nonylfenol (NP), 4-
  • oktylfenol (OP), bisfenol A (BPA), kamfora, 4-metylobenzylidenokamfora (4-MBC)

Źródło: Woźniak Milena, Murias Marek Xenoestrogens: endocrine disrupting compounds  https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46678/33465

Czy napoje typu cola mogą szkodzić mężczyznom?

napój typu cola

Mężczyźni, którzy piją duże ilości coli, produkują mniej plemników, napisali o tym duńscy endokrynolodzy na łamach „American Journal of Epidemiology”. Duńczycy natknęli się na ten związek przez przypadek, badając wpływ kofeiny na męską płodność. Teoria, że ​​płodność mężczyzn spada, a mężczyźni produkują coraz mniej testosteronu, jest ich pomysłem. Naukowcy podejrzewają, że zanieczyszczenie środowiska i hormony występujące w mięsie (np. w USA) są głównymi winowajcami, oczywiście sprawdzano również nawyki żywieniowe mężczyzn.

Wspomniani naukowcy przeanalizowali dane pochodzące od 2554 młodych mężczyzn, którzy zgłosili się do wojska i przeszli badania lekarskie w latach 2001-2005. Dane uzupełniono o odpowiedzi na pytania dotyczące spożywania napojów zawierających kofeinę i wykonanie próbki nasienia. Kofeina jest niewinnym środkiem pobudzającym, ale wiele substancji wchodzących w interakcje z receptorami adrenergicznymi nie jest tak dobra dla jąder. Nawet specyficzny stymulant, taki jak clenbuterol, który oddziałuje tylko z receptorami beta-2-adrenergicznymi, może powodować pogorszenie stanu jąder u zwierząt. Dlatego Duńczycy byli zainteresowani tym, czy kofeina zmniejsza płodność mężczyzn.

Wyniki 

Najważniejszym źródłem kofeiny dla badanych mężczyzn była kawa. Na drugim miejscu uplasowała się cola. Kiedy naukowcy policzyli liczbę plemników w próbkach, zauważyli, że spożywanie napojów typu cola zmniejsza liczbę plemników. Użytkownicy coli, którzy pili więcej niż 7 litrów coli tygodniowo, wytwarzali o 40-50 procent mniej nasienia niż mężczyźni, którzy jej nie pili.

Naukowcy nie wiedzą, w jaki sposób cola zmniejsza produkcję plemników. Wiedzą, że negatywny efekt nie jest spowodowany przez kofeinę. Tylko w dawkach powyżej 800 mg dziennie kofeina może mieć negatywny wpływ na jakość nasienia (rzadko przekracza się 300-600 mg dziennie, nawet przy intensywnej suplementacji czystą kofeiną). Cola tak naprawdę nie zawiera dużo kofeiny. Więc kofeina nie może być przyczyną tego efektu. Możliwe, że cola zawiera związki, które uszkadzają jądra. Inną możliwością jest to, że mężczyźni, którzy piją duże ilości coli, prowadzą mniej zdrowe życie.

Referencje, badania naukowe, piśmiennictwo:

Kinga Belowska−Bień1, Zygmunt Zdrojewicz Phthalates – Structure, Activity, Clinical Meaning https://advances.umw.edu.pl/pdf/2006/15/4/677.pdf

Woźniak Milena, Murias Marek Xenoestrogens: endocrine disrupting compounds  https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46678/33465

https://www.ergo-log.com/cola.html

Komentarze (1)
M-ka

Mąż opowiadał mi jak na ADR-ach (przewóz towarów niebezpiecznych - łatwopalnych, żrących itp.) rozwoził kiedyś butle ze składnikami do wyrobu coli (kwas ortofosforowy to jeden ze składników).

Nie świadczy o niczym /dawka czyni truciznę/, ale każe się zastanowić.

0