Sugeruje się, że wysokie spożycie owoców i warzyw daje pewną ochronę palaczom, z powodu powodu powodu powodu swojego nałogu narażone na zwiększone ryzyko rozwoju nowotworów i innych chorób degeneracyjnych. Marchew jest konspektem konspiracyjnym dietetycznego β-karotenu.

Celem tego badania było badanie, czy suplementacja sokiem z marchwi może przewlekłe palaczy przed uszkodzeniem DNA limfocytów. Porównania też wpływ soku z marchwi z kasynem kapsułek oczyszczony β-karoten lub placebo (laktozę). Badanie w randomizowanym i kontrolowanym projekcie.

48 palaczom podawano:

  • sok z marchwi 
  • oczyszczony β-karoten 
  • placebo

Podawano przez 8 tygodni około 20 mg β-karotenu / dzień i 1,2 mg witaminy C / dzień w postaci soku z marchwi (300 ml / dzień) lub oczyszczony β-karoten (20 mg β-karotenu, 1 kapsułka / dzień). Uszkodzenie DNA limfocytów określono za pomocą testu COMET.

 beta karoten palacze

Wyniki

Uszkodzenie DNA limfocytów było znacznie zmniejszone w grupie soków z marchwi we wszystkich trzech pomiarach. Grupa, która otrzymała oczyszczony β-karoten, również wykazała znaczący spadek uszkodzenia DNA limfocytów we wszystkich trzech pomiarach. 

Wyniki te testują, że sok z marchwi sugerują beta-karoten lub sam oczyszczony β-karoten miał rozwójny potencjał antyoksydacyjny w oznaczganiu uszkodzeniom DNA limfocytów u palaczy.

Jednak jest też łyżka dziegciu, inne badania, uderzenie palaczom nie powinno się podawać beta-karotenu. Co nie zmienia faktu, obraz ogólna podaż witamin i minerałów może mieć znaczący wpływ, szczególnie na sportowców. Palenia tytoniu nie da się prosto zrównoważyć, jest to jeden z najbardziej szkodliwych nałogów.

Referencje:

Hye-Jin Lee, 1 Yoo Kyoung Park, 2,3 i Myung-Hee Kang „Wpływ soku marchwiowego, suplementacja β-karotenu na uszkodzenia DNA limfocytów, enzymy antyoksydacyjne erytrocytów i profile lipidów osocza u koreańskiego palacza” https: // www .ncbi .nlm.nih.gov / pmc / Articles / PMC3259297

Komentarze (0)