Wiosna to przepiękna pora roku. Wszystko budzi się do życia, na zewnątrz robi się zielono i ciepło. Ładna pogoda zachęca do aktywności fizycznej na świeżym powietrzu, a miłośnicy jazdy na rowerze w końcu mogą wyjąć swój dwukołowy pojazd z piwnicy. Niestety dla niektórych przeszkodą może okazać się nielubiana chyba przez nikogo alergia, która w sezonie wiosenno-letnim daje o sobie znać.

Jazda na rowerze z załzawionymi oczami i katarem siennym może być naprawdę irytująca i powodować, że wolimy zostać w domu. Na szczęście możliwe jest zastosowanie kilku pomocnych tipów, dzięki którym znów można cieszyć się jazdą na rowerze.

Katar sienny a jazda na rowerze

Katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa, pojawia się często w okresie pylenia roślin i jest wyjątkowo uciążliwy. Przypada akurat na najlepsze miesiące kolarskie, ale alergie nie powinny być powodem do tego, by odmówić sobie jazdy na rowerze. Będąc alergikiem, musisz być elastyczny/a i gotowy/a, aby wybrać odpowiedni moment na jazdę na rowerze. Jazda z katarem siennym jest jak najbardziej możliwa, ale trzeba wziąć pod uwagę różne pory przejażdżki pomimo ładnej pogody.

katar jazda na rowerze

Osoby, które od dłuższego czasu zmagają się z alergią i towarzyszącymi jej objawami, prawdopodobnie wiedzą, które drzewa I rośliny sprawiają najwięcej problemów. Ci, u których niedawno ona się pojawiła, mogą skorzystać z dostępnych aplikacji na telefon i dowiedzieć się, które rośliny kwitną o danej porze i jak wygląda sytuacja w Twoim regionie.

Jak zaplanować jazdę na rowerze będąc alergikiem?

Oto kilka wskazówek...

  1. Sprawdzaj prognozę pylenia. W sieci dostępnych jest kilka fantastycznych stron, które podpowiedzą Ci, jak aktualnie wygląda sytuacja ze stężeniem alergenów w wybranych regionach Polski. Dzięki temu będziesz wiedzieć, czy jest to odpowiedni czas na intensywną jazdę na rowerze.
  2. Wczesnym rankiem w powietrzu jest mniej pyłków. Zaplanuj swoją przejażdżkę tak, aby wrócić do domu przed 09:00.
  3. Zawsze noś okulary przeciwsłoneczne podczas jazdy na rowerze. Okulary w pewnym stopniu chronią Twoje oczy przed pyłkami. Nawet jeśli jest zachmurzenie, warto zaopatrzyć się w okulary z kategorią zaciemnienia 1 lub 2.
  4. Przy silnym wietrze w powietrzu unosi się więcej pyłków. Jeśli Twoja alergia jest silna, zastanów się, czy w wietrzną pogodę nie lepiej jest odpuścić jazdę na rowerze.
  5. Deszcz to wspaniały sprzymierzeniec wszystkich alergików. W trakcie i bezpośrednio po deszczu powietrze jest czyste, więc można skorzystać i wsiąść na rower, I przejechać kilka kilometrów.
  6. W pobliżu morza i na dużych wysokościach w powietrzu jest znacznie mniej pyłków. Warto więc wybierając się na wczasy nad morze lub w góry zabrać ze sobą rower.
  7. Zaraz po powrocie do domu z przejażdżki rowerowej udaj się pod prysznic, a także wypierz ubrania. Pyłek przykleja się do potu na ciele i ubraniach, w których jeździmy. Jeśli wyschnie, znajdzie się również w Twoim domu.
  8. Staraj się unikać obszarów, w których może być dużo pyłków. Bardzo duże pylenie jest na wsi i w lesie. Jeśli wiesz, na co jesteś uczulona/y, trzymaj się z dala od tych miejsc.
  9. Nałóż niewielką ilość wazeliny na wewnętrzną część skrzydełek nosa. Pyłki przykleją się do niej i trudniej będzie przenieść się im dalej do dróg oddechowych.

Podsumowanie

Alergicy nie mają łatwo w okresie pylenia roślin. Jeśli lubisz jazdę na rowerze, ale cierpisz z powodu kataru siennego, głowa do góry — istnieje wiele różnych sposobów, które mogą złagodzić ten nieprzyjemny czas w roku. Zachęcamy do skorzystania z naszych wskazówek, aby przejażdżka rowerowa była bardziej komfortowa.

Komentarze (0)